Şubat 2023 Maraş depremini yaşamış bireylerde travma sonrası stres bozukluğu ve travma sonrası büyüme düzeylerinin psikolojik sağlamlık ve sosyal destek ile ilişkisi
The relationship between post-traumatic stress disorder and post-traumatic growth levels and psychological resilience and social support in individuals who experienced the February 2023 Kahramanmaraş earthquake
- Tez No: 925638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremi tecrübe etmiş yetişkin bireyler arasında travma sonrası stres bozukluğu ve travma sonrası büyüme düzeyinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın odak noktası, psikolojik sağlamlık ve sosyal destek gibi değişkenlerle bu ilişkinin derinlemesine analizidir. Cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni durum, deprem sırasında bulunulan bölge ve yer, depremin yaşandığı binanın durumu, yaşanan can kaybı, deprem esnasında yaşanan korku düzeyi ve enkazın altında kalma durumu gibi çeşitli değişkenler, bu ilişkiyi etkileyebilecek faktörler olarak ele alınmıştır. Çalışma Maraş merkezli 6 Şubat depreminde, deprem bölgelerinin (Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elâzığ) herhangi birinde olup depremi deneyimleyen 18-65 yaş arası yetişkinlerle yürütülmüştür. Araştırmada; Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Form, Olayların Etkisi Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılmıştır. Uygulamadan elde edilen bulgulara, araştırma amaçları doğrultusunda SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre algılanan sosyal destek, travma sonrası stres bozukluğu ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide aracılık etmiştir. Travma sonrası büyüme ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide yine algılanan sosyal destek değişkeninin aracılık ettiği görülmektedir. Bununla birlikte travma sonrası stres bozukluğu ile travma sonrası büyüme arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Psikolojik sağlamlık ve algılanan sosyal destek değişkenlerinin travma sonrası stres bozukluğu ve travma sonrası büyüme kavramları ile anlamlı bir ilişkisi olduğu yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulardandır. Araştırmanın bulguları, travma sonrası yaşanan psikolojik süreçlerin daha iyi anlaşılmasına ve bu süreçleri etkileyen faktörlerin belirlenmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca çalışmanın bulguları, travma sonrası dönemde bireylere yönelik psikososyal müdahalelerin geliştirilmesi için de önemli bilgiler sunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Deprem, Psikolojik Sağlamlık, Sosyal Destek, Travma, Travma Sonrası Büyüme (TSB), Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate post-traumatic stress disorder (PTSD) and post-traumatic growth (PTG) levels among adult individuals who experienced the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6. The focus of the research is an in-depth analysis of the relationship between these factors and variables such as psychological resilience and social support. The PRocess Hayes method will be used in the analysis of the research. Various variables, such as gender, educational status, marital status, region and location during the earthquake, the condition of the building during the earthquake, loss of life, level of fear experienced during the earthquake, and being trapped under rubble, are considered important factors that may affect this relationship. The study was conducted with adults aged 18-65 who were in one of the earthquake-affected regions (Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Elazığ) during the February 6 earthquake. The research used the following tools: Informed Consent Form, Demographic Form, Impact of Event Scale-Revised, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Connor-Davidson Resilience Scale Short Form, and Post-Traumatic Growth Inventory. The findings obtained from the application were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program following the research objectives. According to the results of the research, perceived social support mediated the relationship between PTSD and psychological resilience. Perceived social support also mediated the relationship between post-traumatic growth and psychological resilience. However, no significant relationship was found between PTSD and post-traumatic growth. The study found that psychological resilience and perceived social support were significantly related to both PTSD and post-traumatic growth. The findings of the research contribute to a better understanding of the psychological processes experienced after trauma and help identify the factors influencing these processes. Additionally, the findings provide important insights for the development of psychosocial interventions for individuals in the post-trauma period. KEYWORDS: Earthquake, Post-Traumatic Growth (PTG), Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD), Psychological Resilience, Social Support, Trauma