9-14 yaş kız çocuklarında motor yeterlik ve algılanan yeterliğin biyolojik olgunlaşma durumlarına göre incelenmesi
An investigation of motor competence and perceived competence in 9-14 years old girls according to biological maturation status
- Tez No: 804207
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, 9-14 yaş kızlarda motor yeterlik ve algılanan yeterliğin biyolojik olgunlaşma, spor yapma deneyimi, beden kütle indeksi (BKİ) ve kronolojik yaşa göre incelenmesidir. Araştırmaya 909 (yaşort=11.76, Ss=1.66yıl) kız katılmıştır. Motor yeterlik“Çocuk Beden Koordinasyon Testi (KTK)”ile, algılanan yeterlik 9-11 yaşta“Çocuklukta Algılanan Motor Yeterlik Anketi”, 12-14 yaşta ise“Fiziksel Benlik Algısı Envanteri-Çok Kısa Formu”ile değerlendirilmiştir. Biyolojik olgunlaşma, Mirwald'ın zirve boy hızı (ZBH) formülü ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine motor competence and perceived competence in girls aged 9-14 in relation to biological maturation, sports participation experience, body mass index (BMI), and chronological age. A total of 909 girls (mean age=11.76, SD=1.66 years) participated in this s. Motor competence was assessed using the“Movement Assessment Battery for Children (MABC)”and perceived competence was evaluated using the“Perceived Motor Competence Questionnaire for Children”for ages 9-11 and the“Physical Self-Perception Profile - Short Form”for ages 12-14. Biological maturation was determined using the peak height velocity (PHV) formula by Mirwald.