Endotrakeal entübasyonda esmolol kullanımının hemodinamik yanıta ve rokuronyum etki başlama süresine etkisi
Effect of esmolol use on hemodynamic response and rocuronium ontime in endotracheal intubation
  1. Tez No: 804232
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: UZMAN ELİF BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hipertansiyon ve taşikardi sıklıkla laringoskopi ve endotrakeal entübasyonda hemodinamik yanıt olarak gelişir. Hemodinamik yanıtı baskılamak için topikal anestezi, intravenöz lidokain, opioidler ve sempatik ilaçlar kullanılmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Dr. Genel Cerrahi, Kulak Burun Boğaz ve Üroloji ameliyathaneleri. Çalışmaya alınan hastalara ameliyat öncesi bilgi verildi ve yazılı hasta onamı alındıktan sonra genel anestezi altında elektif cerrahi uygulanacak 18-60 yaş arası ASA I ve II fiziksel durumda 60 hasta çalışmaya alındı. Olgular rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Roküronyum 0. Her iki gruba [grup I: esmolol grubu, grup II: fizyolojik salin (SF) grubu] çalışma ilacının bolus dozu uygulandıktan 30 saniye sonra 6 mg/kg uygulandı. Nöromüsküler fonksiyonun değerlendirilmesi, dörtlü tren (TOF) ile gerçekleştirildi. Bazal indüksiyon sonrası, esmolol/SF uygulamasından sonra, entübasyondan hemen sonra, entübasyondan 1. dakika, 3. dakika, 5. dakika ve 7. dakika sonra kaydedildi. Bulgular: Grup I'in demografik özellikleri ile ASA fiziksel durumu arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. ve Grup II. Grup I'in ortalama TOF I süresi, Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede uzun bulundu. TOF I süresi, esmolol uygulanan grupta, ilaç uygulanmayan gruba göre önemli ölçüde daha uzundu.Sonuç: Laringoskopi ve endotrakeal entübasyona yanıt olarak gelişen hipertansiyon ve taşikardi, sınırlı kalp rezervi veya SSS patolojisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Esmololün entübasyonu ve hemodinamik yanıtı önlemede etkili olduğu, ancak roküronyumun etki başlangıcını anlamlı derecede artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Hypertension and tachycardia often develop as a hemodynamic response to laryngoscopy and endotracheal intubation. Topical anesthesia, intravenous lidocaine, opioids and sympathetic drugs are used to suppress the hemodynamic response. Materials and Methods: This study was conducted by Dr. General Surgery, Otorhinolaryngology and Urology operating rooms. Preoperative information was given to the patients included in the study, and after written informed consent was obtained, 60 patients aged between 18-60 years in ASA I and II physical condition, who would undergo elective surgery under general anesthesia, were included in the study. The cases were randomly divided into two equal groups. Rocuronium 0. Both groups [group I: esmolol group, group II: physiological saline (SF) group] were administered 6 mg/kg 30 seconds after the bolus dose of study drug was administered. Evaluation of neuromuscular function was performed with train of four (TOF). It was recorded after baseline induction, after esmolol/SF administration, immediately after intubation, 1st, 3rd, 5th, and 7th minutes after intubation. Results: There was no significant difference between demographic characteristics of Group I and ASA physical status. and Group II. The mean TOF I duration of Group I was found to be statistically significantly longer than Group II. The duration of TOF I was significantly longer in the esmolol-administered group than in the no-drug-administered group. Conclusion: Hypertension and tachycardia in response to laryngoscopy and endotracheal intubation can have very serious consequences in patients with limited cardiac reserve or CNS pathology. Esmolol was found to be effective in preventing intubation and hemodynamic response, but rocuronium significantly increased the onset of action.