Hastane yemek hizmetlerinde atık ve artık yönetimi ile sürdürülebilirlik ilişkisi
The relationship between waste and residual management with sustainability in hospital food services
- Tez No: 804297
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Isparta'da bulunan bir Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Ağustos 2020- Mart 2021 tarihlerinde hastane yemek hizmetlerinde atık ve artık yönetimi ile sürdürülebilirlik ilişkisini belirlemek ve değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışma 4 mevsimde de yürütülmüştür ve mevsimlere özgü menülerin seçiminde uygulama gün sayısını standardize etmek amacıyla 31 günlük aylar çalışmaya dahil edilmiştir. Menülerde geleneksel üretim yöntemleri kullanılarak en sık üretilen yemeklerden biri, öğle ve akşam için ayrı ayrı seçilmiştir. Çalışmanın, 1. aşamasında hastane yemek hizmetlerinde uygulanan önceden seçimi yapılmış yemeklerin karbon ve su ayak izi hesaplamaları yapılmıştır; 2. aşamasında hastane yemek hizmetlerinde uygulanan, birinci basamakta karbon ve su ayak izi hesaplanan yemeklerin, gıda atık hesaplamaları yapılmıştır; 3. aşamasında ikinci aşamada belirlenen ve atığı takip edilen yemeklerin tepsi, servis bankosu ve kazan artığı belirlenmiştir; 4. aşamasında gıda atık ve artığı takip edilen yemeklerin oluşacak gıda dışı atık miktarları hesaplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında yemek hizmetlerinin sürdürülebilirlik durumunu belirlemek amacıyla hastane yemek hizmetleri sürdürülebilirlik durumunu belirleme formu oluşturularak 4 mevsime özgü uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in a Research and Practice Hospital in Isparta between August 2020 and March 2021 to evaluate the relationship between waste and leftover management and sustainability in hospital food services. The study was carried out in all seasons and 31-day months were included in the study in order to standardize the number of application days in the selection of seasonal menus. One of the most frequently served dishes prepared using traditional production methods in the menus was chosen separately for lunch and dinner. In the first stage of the study, carbon and water footprint calculations of the pre-selected meals applied in hospital food services were made. In the second stage, food waste calculations were made for the meals whose carbon and water footprints were calculated in the first stage. In the third stage, tray, service counter, and pot leftover amounts of the dishes were determined. In the 4th stage, the amount of non-food waste that will be generated from the food waste and leftovers were calculated. In the last stage of the study, in order to determine the sustainability status of food services, a“hospital food services sustainability status form”was created and its application specific to 4 seasons was made.