Albert Camus'nün Yabancı kı̇tabının absürdı̇zm kuramı üzerı̇nden incelenmesi ve Fener isimli kısa animasyon projesı̇
A film study of Lighthouse on the theory of absurdism through the analysis of Albert Camus's book, The Stranger
  1. Tez No: 804369
  2. Yazar: ALPER CEVİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ZENGİNEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Albert Camus, ünlü Fransız yazar ve düşünürlerinden biridir. Onun en önemli eserlerinden biri olan Yabancı kitabında, insanın kendi varoluşsal anlamını aramaya çalışırken yaşadığı çelişkileri büyük bir ciddiyetle incelemiştir. Bu eserde, Camus'nün ünlü Absürdizm kuramının öne çıktığı görülür. Absürdizm, insanın yaşadığı her türlü sıkıntıya karşın, yaşamın amaçsız ve anlamsızlığını kabul etmesi gerektiğini ileri sürer. Çalışmada, Albert Camus'nün Yabancı adlı eseri, Absürdizm kuramı üzerinden incelenecek ve Fener isimli kısa animasyon projesi üzerine akademik bir değerlendirme yapılacaktır. Bununla birlikte kuramın temel kavramlarını kullanarak, Absürdizm kuramının insanların yaşamlarını nasıl etkilediği ve bunun iletişimin geliştirilmesini nasıl sağlayabileceği açıklanmaya çalışılacaktır. Albert Camus'nün Yabancı adlı eserinin ve Fener isimli kısa animasyon projesinin incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Fener animasyon projesinde, Afak karakteri üzerinden, insanın bu dünyadaki varoluş amacı, absürt duygusuyla bulunduğu ortama ve zamana karşı tamamen yabancılaşması durumları üzerinde durulur. Film, insanın sorgulayıcı bir ruh haliyle yaşamının anlamsızlığını kabul etmesi gibi temel insani konuları ele almaktadır. Proje, ölümsüzlük arayışının ve anlamsızlığı kabullenmenin karşısında özgür iradeyi vurgulayarak, Albert Camus'nün Absürdizm kuramının temel fikirlerini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Albert Camus is one of the famous French writers and thinkers. In one of his most important works, The Stranger, he seriously examined the contradictions that people experience while they are trying to search for their existe ntial meaning. In this work, it is seen that Camus famous theory of Absurdism comes to the fore. Absurdism argues that one should accept the futility and meaninglessness of life, despite all kinds of troubles. In the study, Albert Camus's work The Stranger will be examined through the theory of Absurdism, and an academic evaluation will be made leaning on the short animation project called Lantern. However, by using the basic concepts of the theory, it tries to explain how the theory of Absurdism affects people's lives and how this can improve communication. This study aims to examine Albert Camus The Foreigner and the Fener short animation project. The Lantern Animation Project is an animation project that shows that human beings come to the world with a meaningless existence and that nothing is meaningless. The film deals with basic human issues such as accepting the meaninglessness of life with a questioning mood. The project reveals the basic ideas of Albert Camus theory of Absurdism, emphasizing free will in the face of people's quest for immortality and acceptance of meaninglessness. It will also be examined how the implementation of this project will be effective today.