Dijital oyunların tasarım süreçlerinde oryantalist yaklaşımların incelenmesi ve bir dijital oyun uygulaması tasarımı
Analysing orientalist approaches in the design process of digital games and a digital game application design
  1. Tez No: 804437
  2. Yazar: CAN DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma, ilk olarak oryantalizmin temelindeki niyeti, ve özellikle 18. yüzyıldan günümüze kadar, temsil ettiği döneme ve etnik gruba göre, görsel sanatlar ve popüler kültür üzerindeki etkisini, bu etkinin dijital oyunlardaki görsel hikâye anlatımı ve oynanabilirlik üzerindeki yansımalarını sorgulamaktadır. Oyunlardaki oryantalist yansımalar, ikinci aşamada Tomb Raider ve Assassin's Creed oyun serileri üzerinden derinlemesine analiz edilmiştir. Oryantalist yaklaşımları tanımladıktan sonra oyunlardaki kültürel tasvirlerde dogmatik ve önyargılı bir yaklaşıma karşı bilimsel kaynaklara sırtını yaslayan, daha gerçekçi bir temsil arasındaki farkın çerçevesi çizilmiş, oyunların kültürleri temsil etme aracı olarak misyonu üzerine tartışılmıştır. Varılan sonuç doğrultusunda oryantalist yaklaşımın ötekileştiriciliğinden uzak, yeni bir dijital oyun prototipi önerilmiştir. Oyunun üretimi esnasında konusu, görsel üslubu, oynanabilirliği, canlandırılması ve kodlanması gibi aşamalar çalışmanın son kısmında detaylı biçimde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study initially questions the underlying intention of orientalism, and its impact on visual arts and popular culture, especially from the 18th century to the present, based on the era and ethnic group it represents, and its reflections on visual storytelling and gameplay in digital games, followed by an analysis of the orientalist patterns in the game series, Tomb Raider and Assassin's Creed. Following the definition of the orientalist patterns, the distinction was specified between a dogmatic, prejudiced approach in cultural depictions in the games, and a more realistic representation that is based on scientific sources, discussing the mission of the games as a means of cultural representation. In the last stage of the study, a new digital game prototype, that disregards marginalizing patterns of orientalism, was proposed and the production stage of the game was discussed in terms of the topic, visual style, gameplay, animation and coding.