Eine analyse über das missverstehen von redewendungen in Deutschen zeitungen und zeitschriften bei Deutsch-lernern
Almanca gazete ve dergilerde yer alan deyimlerin Almanca öğrenen kişilerce yanlış anlaşılması
- Tez No: 804461
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Almanca öğrenen kişiler tarafından Almanca gazete ve dergilerde bulunan yanlış anlaşılabilecek deyimler hakkında bir inceleme yapılmıştır. Araştırmanın teorik bölümünde amaç ve önem gibi konular belirtildikten sonra dil ve yabancı dil kavramları ile ilgili çeşitli görüş ve tanımlara yer verilmiştir. Bu araştırmada Almanca ders kitaplarında yeterince deyim bulunmamasından dolayı ortaya çıkabilecek bilgi eksikliğini gidermek ve yanlış anlaşılmalardan doğabilecek iletişim sorunlarına dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, Frankfurter Allgemeine, Süddeutsche Zeitung, Bild gazeteleri ve Der Spiegel, Stern, Focus ve Brigitte dergilerinde yer alan makalelerden 10 örnek alınarak toplamda 70 örnek incelenmiş olup Almanca öğrenen kişiler tarafından yanlış anlaşılmaya yol açabilecek deyimler tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırmada Almanca öğrenen kişilere dil öğrenim süresinde yol göstermesi amacıyla deyimler tablosu oluşturulmuştur. Araştırmada yer alan deyimler tablosu Almanca açıklamalarıyla birlikte bulgular kısmında yer alacaktır. İnceleme sonucunda dil öğrenim sürecinde yer alan kişiler tarafından yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek deyimler belirlenmiş olup iletişim kurmada oluşabilecek zorlukları gidermek amacıyla ders kitaplarında daha fazla deyime yer verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, an examination was made about the idioms that can be misunderstood in German newspapers and magazines by learners of German. In the theoretical part of the research, after specifying the subjects such as purpose and importance, various opinions and definitions about language and foreign language concepts are given. In this research, it is aimed to eliminate the lack of knowledge that may arise due to the lack of enough idioms in German textbooks and to draw attention to communication problems that may arise from misunderstandings. In this context, a total of 70 examples were examined by taking 10 examples from the articles in the Frankfurter Allgemeine, Süddeutsche Zeitung, Bild newspapers and the magazines Der Spiegel, Stern, Focus and Brigitte, and idioms that could lead to misunderstanding by German learners were identified. In this context, a table of idioms was created in order to guide people who learn German in the language learning process. The idioms table in the research will be included in the findings section with their German explanations. As a result of the examination, idioms that may cause misunderstanding by the people involved in the language learning process were determined and it was concluded that more idioms should be included in the textbooks in order to eliminate the difficulties that may occur in communicating.