Sosyal bilgiler dersi öğretim pogramı ve ders kitaplarının sosyoloji konuları açısından incelenmesi
Examination of social studies curriculum and textbooks in terms of sociology topic
- Tez No: 804471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sosyal bilgiler eğitimi ve sosyal bilgiler dersine yardımcı disiplinler arasında yer alan sosyoloji disiplini, sosyal hayatın her aşamasında yer almaktadır. Sosyal bilgiler dersi ve sosyal bilgiler dersi öğretim programı, sosyoloji disiplininin de desteğiyle sosyal hayatı düzenlemede aktif rol oynamaktadır. Bu araştırma, yoğun bir şekilde sosyoloji disiplinine ait içerikleri barından sosyal bilgiler öğretim programı ve sosyal bilgiler ders kitaplarını sosyoloji disiplini açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın veri kaynağı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaokullarda okutulmasını onaylamış olduğu sosyal bilgiler dersi ders kitapları ve sosyal bilgiler dersi öğretim programıdır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış, elde edilen veriler betimsel yaklaşım ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, tüm sınıf düzeylerinde“Birey ve Toplum”öğrenme alanında sosyoloji disiplininin sosyalleştirme rollerine yoğun olarak yer verilirken özellikle“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”,“Bilim, Teknoloji ve Toplum ve ”Küresel Bağlantılar" öğrenme alanlarında sosyoloji disiplini ile ilgili içeriklere yeteri kadar yer verilmediği tespit edilmiştir. Kavram, beceri ve değer boyutları bakımından yapılan inceleme sonucunda; özellikle kavram boyutunda en fazla veriye ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal bilgiler öğretim programının ve ders kitaplarının sosyalleştirme rollerinin bilincinde olarak sosyoloji disiplini ile ilgili kavramların tüm öğrenme alanları ve tüm sınıf düzeyleri boyutunda eşit dağılımının sağlanmasının gerekliliği öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The discipline of sociology, which is among the disciplines that help social studies education and social studies course, takes place at every stage of social life. Social studies course and social studies course curriculum play an active role in regulating social life with the support of sociology discipline. This research aims to examine the social studies curriculum and social studies textbooks, which contain the contents of the discipline of sociology, in terms of the discipline of sociology. The data source of the research is the social studies course books and the social studies course curriculum approved by the Ministry of National Education to be taught in secondary schools. In the research, document analysis, one of the qualitative research methods, was used, and the obtained data were analyzed with a descriptive approach. As a result of the research, while the socialization roles of the discipline of sociology are intensely included in the learning area of“Individual and Society”at all grade levels, the content related to the discipline of sociology is adequately covered, especially in the learning areas of“People, Places and Environments”,“Science, Technology and Society and ”Global Connections". found not to be included. As a result of the examination made in terms of concept, skill and value dimensions; Especially in the concept dimension, the most data was reached. As a result of the research, being aware of the socialization roles of the social studies curriculum and textbooks, it is among the suggestions that the concepts related to the discipline of sociology should be equally distributed in all learning areas and all grade levels.