4-6 yaş çocuklarının davranışsal öz düzenleme becerileri ile öz bakım becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of behavioral self-regulation skills and self-care skills of 4-6 years old children
  1. Tez No: 804470
  2. Yazar: BURCU BİLĞİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaş çocuklarının davranışsal öz düzenleme becerileri ile öz bakım becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hatay ili Antakya merkez ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarının anasınıflarına ve bağımsız anaokullarına devam etmekte olan 4-6 yaş aralığı 201'i kız 164'ü erkek toplam 365 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada çocuklar ve ebeveynleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ''Kişisel Bilgi Formu''; çocukların davranışsal öz düzenleme becerilerini belirlemek için ''Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ)''; çocukların öz bakım becerilerini belirlemek için ''3-6 Yaş Çocukları İçin Öz Bakım Becerileri Değerlendirme Testi (ÖBDT)'' kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun veri analiz programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, çocukların davranışsal öz düzenleme becerileri üzerinde yaş, okul öncesi eğitime devam süresi, baba öğrenim durumu ve anne çalışma durumunun anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Çocukların öz bakım becerilerinde temizlik alt boyutunda yaş, okul öncesi eğitime devam süresi, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim düzeyinin; yemek yeme alt boyutunda yaş, okul öncesi eğitim kurum türü, anne-baba öğrenim düzeyinin; dinlenme alt boyutunda yaş ve anne öğrenim düzeyinin; giyinme alt boyutunda kardeş sayısının; kendini kazalara ve tehlikelere karşı koruma alt boyutunda kardeş sayısı, okul öncesi eğitim kurum türü, okul öncesi eğitime devam süresi, anne-baba öğrenim düzeyinin; çevre düzenleme alt boyutunda ise çocukların cinsiyetlerinin anlamlı farklılığa neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada davranışsal öz düzenleme becerileri ile öz bakım becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between behavioral selfregulation skills and self-care skills of 4-6-year-old children attending preschool education institutions. The research was carried out with a total of 365 children, 201 girls, and 164 boys, between the ages of 4-6, attending the kindergartens and independent kindergartens of the official primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Antakya in the province of Hatay in the 2021-2022 academic year.“Personal Information Form”was developed by the researcher in order to reach the necessary information about the children and their parents in the research;“Child Behavior Rating Scale (CARS)”to determine children's behavioral self-regulation skills;“Self-Care Skills Assessment Test for 3-6 Years-Old Children (SSAT)”was used to determine the self-care skills of children. The obtained data were analyzed in the appropriate data analysis program. As a result of the research, it was determined that age, duration of preschool education, father's education status, and mother's work status have a significant effect on children's behavioral self-regulation skills. In children's self-care skills, age in the cleaning sub-dimension, duration of attendance to preschool education, number of siblings, level of parental education; age in the eating sub-dimension, type of preschool educational institution, level of parental education; age in the recreation sub-dimension and maternal learning level; the number of siblings in the dressing sub-dimension; in the sub-dimension of self-protection against accidents and dangers, it has been determined that the number of siblings, the type of preschool educational institution, the duration of preschool education, the level of parental education; in the sub-dimension of environmental regulation, the genders of children cause a significant difference. In addition, it was concluded that the research found a significant positive relationship between behavioral self-regulation skills and self-care skills.