The role of being a minority in the country-of-origin in civic and political integration: Migrants from Turkey in the UK
Köken ülkede azınlık olmanın mesken ülkede sivil ve siyasi entegrasyona etkisi: Birleşik Krallık'taki Türkiye kökenli göçmenler
  1. Tez No: 804549
  2. Yazar: MERYEM AY KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AIDA JUST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma Birleşik Krallık'taki Türkiye kökenli göçmenler üzerinden çoğunluk (Türk ve Sünni) ile etnik (Kürt) ve dini (Alevi) azınlık kimliklerinin sivil ve siyasi entegrasyon sürecine etkisini incelemektedir. Çalışmada, azınlıkların çoğunluk ile asimetrik bir ilişkilerinin olduğu, bu sebeple de edindikleri tecrübeler ile kendilerinin hem grup bilincinin hem de uyum yeteneğinin geliştiği, bir başka ülkeye göçmen olarak gittiklerinde de bu bilinç ve uyum yeteneğinin mesken ülkedeki sivil ve siyasi entegrasyon süreçlerinde kolaylaştırıcı etkisi olduğu öne sürülmektedir. İlk defa bu çalışmada dile getirilen bu önerme yeni bir sivil ve siyasi entegrasyon modeli kullanılarak bireysel düzeyde anket verisi ile test edilmiş, sivil ve siyaset entegrasyon sürecindeki mekanizmayı daha detaylı yorumlayabilmek için de göçmen dernek temsilcileri ile yapılan derinlemesine görüşmeler de tartışmada tamamlayıcı rol oynamıştır. Araştırmada karma bulgular öne çıkmaktadır: Anket sonuçları (etnik) azınlıkların siyasete daha aktif olarak katıldıklarını göstermekle birlikte, sivil katılım açısından azınlık ile çoğunluk arasında bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca, azınlık ve çoğunluk kökenli göçmenlerin mesken ülkenin siyasetine aidiyet konusundaki algılarında farklılıklar bulunmaktadır: Azınlık mensubu göçmenler çoğunluk mensuplarına kıyasla Birleşik Krallık'taki siyasi sisteme daha ait hissederken çoğunluk Birleşik Krallık'taki tüm azınlık grupların yeteri ölçüde temsil edildiğini düşünmektedir. Temsiliyet konusunda dini azınlık olmak da belirleyici bir özelliktir; Çoğunluğa kıyasla azınlık mensupları kendi gruplarının sistemde temsil edildiği kanaatindedir. Nitel araştırma bulguları da çoğunluk kökenli göçmenlerin daha doğal bir entegrasyon süreci geçirdiklerini, azınlıklar arasında ise grup bilincinin toplu halde öğrenme ve hareket etmeyi kolaylaştırdığını, uyum yeteneğinin ise farklı kaynak ve bağlantılara erişim sağladığını, nihayetinde de azınlıkların çoğunluğa kıyasla sivil ve siyasi hayata daha fazla entegre olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the civic and political integration of migrants from Turkey in the United Kingdom (UK), comparing the members of the majority group in the country-of-origin (Turkish and Sunni) with the ethnic (Kurdish) and religious (Alevi) minority group members. It is argued that minority groups have more adaptability skills and in-group consciousness developed through uneven interaction with a majority group, and their collective experiences in their country-of-origin migrate with them to the country-of-residence. Therefore, they better adapt to the civic and political life in the country-of-residence compared to migrants who were members of the majority group in the country-of-origin. This novel argument is tested through a new civic and political integration model using individual-level survey data and complemented by in-depth interviews with the migrant organization representative for a better understanding of the mechanism of the civic and political integration process. The empirical findings provide mixed results: It confirms that (ethnic) minorities are more actively involved in politics than the majority. However, there is no difference between migrants with majority and minority backgrounds in terms of civic participation. Furthermore, migrants differ in their perceptions of belongingness to the country-of-residence's politics. While (ethnic) minorities feel belonged to the political system in the UK more than the majority, (ethnic) minorities believe that minorities are represented in the system. Religious minority status is also significant in the sense of representation; compared to the majority, more religious minorities feel that their community is represented in the system. The qualitative data suggests that the majority had a natural integration process through time, whereas, among the minority, the group consciousness that was already developed in the country-of-origin enabled collective learning and action, and higher adaptability allowed them to access different resources and networks, which eventually facilitate minorities to have higher civic and political integration than the migrants with a majority-origin.