Kuron-köprü restorasyon yüzeylerinin dişeti ve periodonsiyuma etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 80468
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
- 81 - ÖZET Bir sabit protez türü olan tam döküm 22 ayar altın kuron yüzeylerinin dişeti ve periodontium' a etkilerini araş tırdığımız çalışmamızda, kliniğimize müracaat eden hastalar arasından seçtiğimiz 20 vak'a ya tam döküm altın kuron ha landı. Bu kuronlar üç gruba ayrıldı. 1. grupta simetriğine uygun ve anatomik biçimde ku ronlar yapıldı. 2. grupta vestibül yüzde ekvator hattının konturları simetriğine göre 1 mm düzleştirilmiş kuronlar yapıldı. 3. grupta vestibül yüzde ekvator hattının konturları simetriğine göre 1 mm taşkın hazırlanmış kuronlar yapıldı. Bu kuronlara: a) Löe-Silness Tip II Plak İndeksi, b) Dişeti Cebi Derinliği ve c) Brill-Krasse'nin Brill tekniğine göre Dişeti Oluğu Likidi ölçmeleri yapıldı. Elde edilen değerler karşılaştırıldığında aşağıdaki- 82 - sonuçlar ortaya çıktı: A- Konturları, simetriği taklit edilmek suretiyle anatomik biçimde hazırlanan kuronlarda Plak Birikimi görül medi, Dişeti Cebi Derinliğinin değişmediği bulundu. Dişeti oluğu likidinin başlangıçta biraz arttığı, ancak bu artışın bir müddet sonra geriye dönerek normal hale geldiği bulundu. B- Simetriğine oranla düzleştirilmiş konturlu hazır lanan kuronların plak birikimi yönünden dikkate değer bir değişiklik göstermediği, buna karşılık dişeti cebi derinliği ve dişeti oluğu likidinin önemli artışlar gösterdiği bulun muştur. C- Simetriğine oranla taşkın konturlu hazırlanan ku ronların önemli ölçüde plak birikimi gösterdiği, dişeti cebi derinliğinin arttığı ve dişeti oluğu likidinin de yükseldiği bulunmuştur. Sonuçta, dişeti ve periodontiumun sağlığı için kuron protezlerinin konturlarına anatomik şekil verilmesinin daha doğru olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
- 83 - SUMMARY In our research which is concerned with the effects of the surfaces of 22 carats of full casting crowns on the gingiva and the periodontium, we have applied full casting crowns on the 20 subjects chosen among the patients who re ferred to our clinics. These crowns have been devided into three groups: 1- In the fist group; we made anatomic shaped crowns, same as their symetricals, 2- In the second group; the contours of the equato rial line on the vestibular surface were 1 mm straightered, compared with their symetricals, so that they became under contoured, 3- In the third group the contours of the equatorial line on the vestibular surface were 1 mm extended, so that they became over contoured. These crowns were tested as follows: a- Type II of the Löe-Silness Plaque Index b- Depth of the gingival pocket, c- The measurements of the gingival sulcus liquid were made according to the Brill technic of Brill-Krasse. By comparing the measurements we had the following results :- 84 - A- The crowns which were prepared with contours imi tating their symetricals and having the anatomic forms, caused no bacterial plaque to be formed, and the depth of the gingival pocket has not changed. At the begining the liquid flow has slightly increased but in a certain time it reversed to the normal level. B- The crowns which were designed as under-countered compared with their symetricals caused no excess of bacte rial plaque to be formed, but the depth of the gingival pocket and the level of the liquid flow have both increased significantly. C- The crowns which were designed as over-contoured compared with their symetricals, formed as significant amount of bacterial plaque, increased the depth of gingival pocket and the level of the gingival sulcus liquid. Finally, we found that for the health of the gingiva and the periodontium, we should design the contours of the crowns in anatomical shape.