The impact of transformational leadership on organizational commitment: An exploratory study in Duhok governorate
Duhok ili'nde transformationel liderliğin örgütsel bağlılığa etkisi: Keşifsel bir araştırma
- Tez No: 804699
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA POLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Örgütteki insan kaynakları, rekabet avantajının bir kaynağıdır ve modern örgütlerin başarısının %90'ının örgütsel bağlılıktan kaynaklandığı bilinmektedir. Öte yandan, dönüşümcü liderlik, modern liderliğin en önemli biçimlerinden biridir, ancak birçok lider hala geleneksel liderlik tekniklerini kullanarak hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, Duhok Valiliği'ndeki genel müdürlüklerdeki daire başkanları arasında dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Örneklem, Duhuk ili genel müdürlüğü mülki idare amirliğinden 130 kişiden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma kapsamında 130 anket dağıtılmış; toplam 124 geçerli anket toplanmış ve yanıtlama oranı %95,38 olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde sosyal bilimler istatistik paketi (SPSS24) kullanılmıştır. Doğrusal regresyonun sonuçları, dönüşümcü liderliğin çalışanların örgütsel bağlılığı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, örneklem grubundaki ortalama dönüşümcü liderlik ve örgütsel bağlılık puanı, %99 güven düzeyinde toplumun ortalama düzeyinden önemli ölçüde yüksektir.
Özet (Çeviri)
Human resources in the organization are a source of competitive advantage and it was found that 90% of the success of modern organizations is due to organizational commitment. On the other hand, transformational leadership is among the most significant forms of modern leadership, but many leaders still struggle to survive using traditional leadership techniques. Therefore, the aim of this study is to investigate the impacts of transformational leadership on organizational commitment between the heads of administrative departments in a number of general directorates in Duhok governorate. Samples of 130 persons from the head direction of the administration department of the directorate general of Duhok province were selected using a convenience sampling. 130 questionnaires were distributed; a total of 124 valid questionnaires were collected, and 95.38 percent of respondents responded. Statistical package of social sciences (SPSS24) was utilized for data analysis. The results of linear regression show that transformational leadership has a positive and significant impact on employees' organizational commitment. Also the average score of transformational leadership and organizational commitment in the sample group is significantly higher than the average level of the society at the 99% confidence level.