Şişli Etfal Hastanesi Gündüz Çocuk Polikliniği hastalarında antropometrik metodla kronik beslenme bozukluğu araştırması
- Tez No: 80478
- Danışmanlar: DR. S. ZEKİ ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 58 - ÖZET Gündüz polikliniğimize kontrol ve tedavi için başvuran hastalarımızda kronik beslenme bozukluğu prevalansı üzerine a- raştırma yapılmıştır. 6 - 36 ay gurubundan 1000 i erkek» 1000 i kız 2000 çocuk taranmıştır. Vakalar vücut ağırlığına göre Gomez* in ayına göre tartı cedveli esas alınarak sınıflandırılmıştır. Relatif tartıya göre yapılan sınıflama ise II. bir metod olarak ve mukayesi için kullanılmıştır. Sonuçlar sırası ile % 26,15 ve % 21,6 olarak bu lunmuştur. Ülkemiz için bu afetin önemi bir kez daha ortaya kon muştur. Halkımız için ekonomik şartların düzeltilmesi gayretleri yanında, sağlık hizmetlerine daha çok pay ayırarak koruyucu halk sağlığının yaygınlaştırılması, annelerin eğitilmesi ve ço cuk beslenmesi konusundaki yanlış bilgilerin düzeltilmesinin bir devlet sağlık politikası haline getirilmesi gerek bu felâ ketin önlejamesi gerekse ülke geleceği açısından büyük önem ta şımaktadır.
Özet (Çeviri)
- 59 - SUMMARY The prevalance of chronic malnutrition in patients atten ding our outpatient clinics for control and treatment, was in vestigated. 2000 children, 1000 boys and 1000 girls, aged 6-36 months were serened for this purpose. The patients were classified according to their body we ights, the basis being the Gomez classification. The other classification made according to“teh relative weight”was used as a second method and to make a comparison. The results were 26.15 % and 21.6 % respectively. Thus, the importance of this fact in our country was once more stressed. For our society, besides improving the economical conditi on* extending preventive medicine by giving more importance to health services, educating the. mothers an correcting the wrong beliefs in child nutrition, must become a State - Health policy which has a great importance, to prevent this disaster and in the future af our country.