Nazal CPAP uygulama sırasında terapötik dokunma ve anne sesinin ağrı ve konfor üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of teraupeutic touch and mother voice on pain and comfort level with nazal CPAP
  1. Tez No: 642747
  2. Yazar: AYŞE BELPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırma preterm yenidoğanlarda nazal cpap uygulama sırasında terapötik dokunma ve anne sesinin ağrı ve konfor üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Nisan 2019- Ağustos 2020 tarihleri arasında Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde nazal cpap alan 28-37 haftalık 124 preterm yenidoğanda randomize kontrollü olarak yapıldı. Bebeklere anne sesi, terapötik dokunma, anne sesi + terapötik dokunma uygulandı. Kontrol grubundaki bebeklere herhangi bir girişim uygulanmadı. İşlem öncesi, sırası ve sonrası NIPS Ağrı puanı ve PBKÖ puanı ölçüldü. Veriler“ Girişim Takip Formu' na ”araştırmacı tarafından kaydedildi. Verileri değerlendirmede yüzdelik, ANOVA, ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the effect of terapoutic touch and mother voice on preterms with nazal cpap. Materials and Methods: The research was carried out between April 2019 and August 2020 in the 28-37 weeks in the 124 preterm newborns of Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Child Hospital where newborn intensive care units received nazal cpap. The newborns that met the study criteria from the specified phase formed the sample of the study. The newborns were given a mother voice, teraupeutic touch and mother voice+ terapeutic touch by the preterm mothers and researcher. No other procedures were administered to the infants in the control group. Pain and comfort level values of the infants were measured using Neonatal infant pain scale (NIPS) and prematüre infant comfort scale before procedures, during procedures and after procedures. The data was recorded by the researcher“ Trial Follow- up Form”. In the evaluation of the data were used frequency distributions, ANOVA, chi square test.