Resilient youths' perspectives on their current subjective well-being in retrospect to early childhood adverse experiences
Dirençli gençlerin geriye dönük erken çocukluk dönemi zorlayıcı deneyimleri ve mevcut öznel iyi oluşlarına ilişkin perspektifleri
- Tez No: 804843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu yorumlayıcı fenomenolojik çalışmasının birincil amacı, kendilerini dayanıklı olarak tanımlayan ve geriye dönük olarak zorlayıcı çocukluk deneyimlerine (ZÇD) maruz kalan üniversite öğrencilerinin yaşadıkları deneyimleri ve mevcut öznel iyi oluşlarını (ÖİO) derinlemesine anlamaktır. İkincil amaç ise ÖİO'u daha yüksek ve düşük katılımcılar arasında koruyucu faktörlerin ayrıştırılmasıdır. Çalışmaya kavramsal olarak aile dayanıklılığı kuramları ve ekolojik model perspektifleri rehberlik etmiştir. Araştırmaya Türkiye'deki bir devlet üniversitesinden 41 üniversite öğrencisi arasından seçilen 11 kişi katılmıştır. Veri toplama sürecinin ilk aşaması, demografik değişkenleri tanımlamayı ve daha yüksek ve daha düşük ÖİO'a sahip katılımcıları belirlemek için öznel iyi oluş ölçeğini kullanmayı içermiştir. İkinci aşama, ilk aşamada ÖİO'larına göre belirlenmiş katılımcılarla bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler içermiştir. Yorumlayıcı fenomenolojik analizler (IPA), araştırmacı yansıtma notları ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Bulgular, katılımcıların ZÇD'lerle ilgili yaşadıkları deneyimlerin karmaşık doğasını ve bunların mevcut ÖİO'ları üzerindeki algılanan etkilerini ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar, çoğunluğu olumsuz olan çeşitli dayanıklılık algılarına sahipti. Daha yüksek ÖİO'a sahip olanlar da dahil olmak üzere tüm katılımcılar psikolojik veya fiziksel zorluklar, hoş olmayan duygular ve olumsuz aktarımlar yaşıyordu, ancak tümü olağanüstü akademik başarı göstermekteydi. Son olarak, erken çocukluk yıllarında destekleyici ve ilgili insanlara sahip olmanın daha yüksek ve daha düşük ÖİO'a sahip katılımcılar arasında farklılıklara yol açan çok önemli bir koruyucu faktör olduğu ortaya çıktı. Bulgular, ÖIO'ui teşvik etmek ve ZÇD'leri olan bireyler arasında dayanıklılığı artırmak için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this interpretive phenomenological study was to gain an in-depth understanding of the lived experiences of university students who self-identified themselves as resilient and had been retrospectively exposed to adverse childhood experiences (ACEs) as well as their current subjective well-being (SWB). The secondary aim was to differentiate the protective factors among participants with higher SWB and lower SWB was the other objective. The study was conceptually guided by family resilience theories and ecological model perspectives. Eleven participants, chosen among 41 university students from a high-ranked state university in Turkey, participated in the study. The first phase of data collection involved identifying demographical variables and utilizing a subjective well-being scale to determine participants with higher and lower SWB. The second phase involved conducting individual semi-structured interviews with participants profiled according to their SWB in the first phase. Interpretative phenomenological analyses (IPA) were carried out along with researcher reflection notes. Findings revealed the complex nature of the participants' lived experiences of ACEs and their perceived effects on their current SWB. Participants had diverse perceptions of resilience, the majority of which were negative. All participants, including those with higher SWB, were currently experiencing psychological or physical challenges, unpleasant feelings, and negative carryovers, yet all demonstrated outstanding academic achievement. Lastly, supportive and caring people in early childhood emerged as a crucial protective factor that led to differences between participants with higher and lower SWB. Findings offer significant implications for promoting SWB and fostering resilience among individuals with ACEs.