Psikolojik dayanıklılığın iş-iş dışı yaşam dengesi tatmini üzerindeki etkisinde işte kendini yetiştirmenin aracı rolü
The mediating role of thriving at work in effects of psychological resilience on work-non-work life balance satisfaction
  1. Tez No: 838797
  2. Yazar: FATMA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mevcut tez çalışmasının amacı, psikolojik dayanıklılık ve iş-iş dışı yaşam dengesi tatmini arasındaki ilişkide işte kendini yetiştirmenin aracı rolünü incelemektir. Araştırma evreninden küme örnekleme ve kartopu örnekleme tekniğiyle veri toplanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin yedi bölgesinde yer alan devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan 417 akademisyene ilişkin veri Google Forms aracılığıyla elde edilmiştir. Eksik, kayıp ve uç değerler içeren 31 katılımcının verisi analize dâhil edilmemiştir. Araştırma hipotezleri, SPSS 26.00 ve Hayes Process Macro (Model 4) kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, psikolojik dayanıklılık, iş-iş dışı yaşam dengesi tatminini ve işte kendini yetiştirmeyi pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Benzer şekilde işte kendini yetiştirme de iş-iş dışı yaşam dengesi tatminini pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca, işte kendini yetiştirmenin, psikolojik dayanıklılık ve iş-iş dışı yaşam dengesi tatmini arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen sonuçlar, daha önce ele alınan araştırma sonuçlarıyla uyumluluk göstermektedir. Tez sonuçları kapsamında politika yapıcılara, yöneticilere ve çalışanlara öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current thesis is to examine the mediating role of thriving at work in the relationship between psychological resilience and satisfaction with work-non-work life balance. Data was gathered from the study's main population using cluster sampling and snowball sampling approaches. In this context, data on 417 academicians employed by public and private universities throughout seven different areas of Turkey was gathered using Google Forms. The study excluded the data of 31 academicians with incomplete, missing and extreme values. Research hypotheses were tested via SPSS 26.00 and Hayes PROCESS MACRO (Model 4). According to the research results, psychological resilience has a statistically significant positive effect on satisfaction with work-non-work life balance and thriving at work. In a similar vein, it has been found that thriving at work has a statistically significant positive effect on satisfaction with work-non-work life balance. Additionally, it has been determined that thriving at work has a mediating role in the relationship between psychological resilience and satisfaction with work-non-work life balance. The results obtained in the thesis study are compatible with the results of the previous research. Within the scope of the thesis results, suggestions were given to policy makers, managers and employees.