Hibrit öz düzenlemeli öğrenme modelinin yedinci sınıf öğrencilerinin cebir başarılarına ve öz düzenleme becerilerine etkisi
The effect of hybrid self-regulated learning model on seventh grade students' algebra success and self-regulatory skills
  1. Tez No: 804850
  2. Yazar: YASEMİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hibrit öz düzenlemeli öğrenme modeline göre oluşturulan öz düzenlemeli öğrenme etkinliklerinin, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel ifadeler kazanımlarına yönelik akademik başarılarına ve öz düzenleme becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada Zimmerman'ın (1998) altı boyuttan oluşan öz düzenlemeli öğrenme döngüsünün hibrit öğrenme modeli aracılığı ile yedinci sınıf öğrencilerinin cebir başarılarına ve öz düzenleme becerilerine etkisini araştırmak için deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Aynı zamanda uygulama başında, sürecinde ve sonunda öğrencilerin görüşlerinin de alınması ile araştırma nitel destekli nicel yöntemde tasarlanmıştır. Çalışma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilin ilçe merkezindeki resmi bir ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören 74 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının geliştirdiği Cebirsel İfadeler Akademik Başarı Testi, Haşlaman (2011) tarafından ortaokul ve lise öğrencileri için hazırlanan Özdüzenleyici Öğrenme Ölçeği, öğrencilerin yazdıkları ödev günlükleri ile uygulama sonunda öğrencilere uygulamak için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu yer almaktadır. Nicel verilerin analizi SPSS programından yararlanılarak yapılmıştır. Elde edilen istatistiksel sonuçların anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler kodlara ayrılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre; deney ve kontrol grubunun cebirsel ifadeler akademik başarı testi ve öz düzenlemeli öğrenme becerileri bakımından ön test- son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Deney ve kontrol grubunu öğrencilerinin cebirsel ifadeler akademik başarı testi ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin cebirsel ifadeler akademik başarı testi son test puan ortalamaları arasında deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin öz düzenlemeli öğrenme becerileri bakımından ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin öz düzenlemeli öğrenme becerilerinin son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Elde edilen nitel verilerin analizleri sonucunda öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin geliştiği ve geliştirdikleri bu beceriler sayesinde akademik başarılarının arttığını da ifade etmişlerdir. Sonuçlar: Hibrit öz düzenlemeli öğrenme etkinliklerinin yedinci sınıf öğrencilerine uygulanması sonucunda öğrencilerin cebirsel ifadeler kazanımlarına ait akademik başarısında anlamlı farklılık oluşturduğu elde edilen bulgular sonucunda görülmüştür. Aynı zamanda elde edilen veriler neticesinde, uygulanan öz düzenlemeli öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin gelişmesinde de etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the effects of self-regulated learning activities created according to the hybrid self-regulated learning model on the academic achievement and self-regulation skills of secondary school 7th grade students in algebraic expressions gains. Method: In this study, experimental research method was used to investigate the effect of Zimmerman's (1998) self-regulated learning cycle, which consists of six dimensions, on the algebra success and self-regulation skills of seventh grade students through the hybrid learning model. The research was designed in a qualitative supported quantitative method by taking the opinions of the students at the beginning, during and at the end of the application. The study was carried out with 74 7th grade students studying in an official secondary school in the town center of a province in the Eastern Anatolia region of Turkey in the 2022-2023 academic year. Algebraic Expressions Academic Achievement Test developed by the researcher, Self-Regulatory Learning Scale by Haşlaman (2011) for middle school and high school students, homework diaries written by the students and a semi-structured interview form prepared by the researcher to apply to the students at the end of the application . The analysis of the quantitative data was analyzed using the SPSS program. The significance level of the statistical results obtained was accepted as .05. Content analysis method was used in the analysis of the qualitative data of the research and the obtained data were analyzed by dividing them into codes. Findings: According to the research results; It was observed that there was no significant difference between the pretest-posttest mean scores of the experimental and control groups in terms of algebraic expressions academic achievement test and self-regulated learning skills. It was observed that there was a significant difference between the algebraic expressions academic achievement test pretest-posttest mean scores of the students in the experimental and control groups. It was observed that there was a significant difference between the algebraic expressions academic achievement test post-test mean scores of the experimental and control group students in favor of the experimental group students. It was observed that there was a significant difference between the pretest-posttest mean scores of the experimental and control group students in terms of self-regulated learning skills. It was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group between the post-test mean scores of the self-regulated learning skills of the experimental and control group students. They also stated that as a result of the analysis of the qualitative data obtained, the self-regulation skills of the students improved and their academic success increased thanks to these skills. Results: As a result of the application of hybrid self-regulated learning activities to seventh grade students, it was seen as a result of the findings that there was a significant difference in the academic success of the students regarding the achievement of algebraic expressions. At the same time, as a result of the data obtained, it was concluded that the applied self-regulated learning activities were also effective in the development of students' self-regulation skills.