Bazı lipschitz operatör sınıfları ve özellikleri
Some lipschitz operator classes and their properties
- Tez No: 804861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KETEN ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, zayıf p-kompakt ve şartsız p-kompakt küme kavramlarıyla ilişkili Lipschitz operatörlerin sınıfları üzerinde çalışılmıştır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili kaynak araştırması, tezin amacı ve yöntemi verilmiştir. İkinci bölümde çalışma boyunca kullanılacak olan ve tezin temelini oluşturan temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, kompakt ve p-kompakt kümelerle ilişkili Lipschitz operatörlerin sınıfları ve bu sınıflar üzerine literatürde mevcut olan bazı sonuçlar verilmiştir. Aynı zamanda, sınırlı lineer operatörler ve Lipschitz operatörler için majorizasyon kavramlarına ve bu kavramlar üzerine literatürde mevcut olan sonuçlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde verilen sonuçlar, zayıf p-kompakt ve şartsız p-kompakt kümeler için ele alınarak bazı sonuçlar elde edilmiş, bu sonuçlar majorizasyon kavramları ile ilişkilendirilmiştir. Beşinci bölümde bu çalışmadan elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the classes of Lipschitz operators associated with the concepts of weakly p-compact and unconditionally p-compact sets are studied. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, the source research on the subject, the aim and method of the thesis are given. In the second chapter, the basic concepts that will be used throughout the study and that form the basis of the thesis are given. In the third chapter, some classes of Lipschitz operators associated with compact and p-compact sets and some results existing in the literature on these classes are given. At the same time, the concepts of majorization for bounded linear operators and Lipschitz operators and some results existing in the literature on these concepts are given. In the fourth chapter, the results given in the third chapter are considered for weakly p-compact and unconditionally p-compact sets, and some results are obtained, and these results obtained are associated with the majorization concepts. In the fifth chapter, the results obtained from this study and recommendations are given.