Çalışma ortamı ile hemşirelerin seslilik davranışı arasındaki ilişkide güvenlik ikliminin aracı rolü
The mediating role of safety climate in the relationship between work environment and nurses' voice behavior
- Tez No: 804931
- Danışmanlar: PROF. DR. SERGÜL DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tanımlayıcı ilişkisel araştırmanın amacı, çalışma ortamı ile hemşirelerin seslilik davranışı arasındaki ilişkide güvenlik ikliminin aracı rolünü incelemektir. Araştırma Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesi ile iki üniversite hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bu hastanelerde en az altı aydır çalışan 419 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgiler Formu, Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği, İşgören Sesliliği Ölçeği ve Güvenlik İklimi Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken; sıklıklar, tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon katsayısı, Bağımsız Örneklem t Testi, ANOVA, Tukey Testi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin, Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği puanlarının ortalaması 2,39±0,43 iken İşgören Sesliliği Ölçeği puan ortalamaları 20,04±5,44 ve Güvenlik İklimi Ölçeği puan ortalamaları ise 57,22±15,65'tir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive correlational study is to examine the mediating role of safety climate in the relationship between nurses' voice behavior and their work environment. This study was conducted in a training and research hospital and two university hospitals located within the borders of Ankara Metropolitan Municipality. The sample of the study consists of 419 nurses who have been working in these hospitals for at least six months. The data of the study were collected by using Personal Information Form, Nursing Job Index-Nursing Work Environment Assessment Scale, Employee Voice Scale and Safety Climate Scale. While the study data was analysed statistically, Frequencies, descriptive statistics, Pearson Correlation coefficient, Independent Sample t Test, ANOVA, Tukey Test and Structural Equation Modeling were used. While the total mean score of the nurses, participating in the study, was 2.39±0.4 on the Nursing Work Index-the Practice Environment Scale, The total mean score of Employee Voice Scale was 20.04±5.44 and the total mean score of Safety Climate Scale was 57.22±15.65.