Narnia Günlükleri adlı eserin çocuk edebiyatı temel ilkeleri bağlamında incelenmesi
An examination of the Narnia Diaries in context of the basic principles of children's literature
- Tez No: 804952
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, Clive Staples Lewis'in yedi kitaptan oluşan Narnia Günlükleri adlı serisinin çocuk edebiyatının temel ilkelerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Narnia Günlükleri'nin çocuk edebiyatının temel ilkelerine göre incelenmesi çalışmasında nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelenmesi yöntemi kullanılmıştır. Yedi kitaptan oluşan Narnia Günlükleri adlı seri dış yapı ve iç yapı unsurlarına göre incelenmiştir. Narnia Günlükleri'ne ait yedi kitabın incelemesi sonucunda okuyucu kitlesinin yaş seviyesine uygun hazırlandığı belirlenmiştir. Eserlerin dış yapı özelliklerine bakıldığında, çocukların yaşlarının dikkate alındığı gözlemlenmiştir. Kitaplarda yer alan resimler içeriğe uygun olarak belirlenmiştir. Resimlerin sayfa üzerindeki yerleşiminde bazı resimlerin küçük olması ve kitapların genelinde resimlerin renklendirilmemesi sonucu anlaşılırlığının olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Eserlerin konusu ve verilen mesajlar çocukların yaş seviyelerine uygun olarak seçilmiştir. Kitaplarda yer alan kahramanlar, genellikle çocuklardan ve hayvanlardan belirlenmiştir. Kahramanların çocuklardan seçilmesi, çocuk olan okuyucuların kahramanların yerine kendilerini koymalarına yardımcı olmaktadır. Kitaplarda bulunan kötü karakterler sonunda cezalandırılmış, iyi karakterler ödüllendirilmiştir. Kitapların içeriğinde az da olsa olumsuz içerikler yer almıştır. Bu içerikler genellikle kötü karakterlerin hâl ve hareketleri, düşünceleri üzerinden okuyuculara sunulmuştur. Kitaplardaki eğitsel ilkeler merak unsuru kullanılarak okuyuculara aktarılmıştır. Bu çalışmada, kitaplardan elde edilen bulguların çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Clive Staples It is aimed to examine Lewis's series called The Chronicles of Narnia, which consists of seven books, according to the basic principles of children's literature. In the study of analyzing the Chronicles of Narnia according to the basic principles of children's literature, document analysis method, one of the qualitative research methods, was used. The Chronicles of Narnia series of seven books; It has been examined according to the external structure and internal structure elements, especially the principle of suitability for the child. As a result of the examination of seven books belonging to the Narnia Chronicles, it was determined that the readership was prepared in accordance with the age level. When the external structure features of the works are examined, it has been observed that the age level of the children is taken into account. The pictures in the books have been determined in accordance with the content. It has been observed that the intelligibility of the pictures is negatively affected as a result of the placement of the pictures on the page, as some of the pictures are small and the pictures are not colored in general. The topics and messages used in the works have been chosen in accordance with the age levels of the children. The heroes in the books are usually chosen from children and animals. Choosing the heroes from the children helps the readers, who are children, to put themselves in the place of the heroes. The bad characters in the books were eventually punished, and the good characters were rewarded. The content of the books included some negative content, albeit a little. These contents are generally presented to the readers through the behavior and thoughts of the bad characters. The educational principles in the books were conveyed to the readers by using the element of curiosity. It has been concluded that the findings obtained from the books are in accordance with the basic principles of children's literature.