Ebülfez Elçibey'in hayatı, siyasi faaliyetleri, düşünceleri ve fikriyatı
Abulfaz Elchibey life, political activities his thoughts and ideology.
  1. Tez No: 348147
  2. Yazar: NİLÜFER MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ENDER GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında ilk etapta, Azerbaycan?ın kısa tarihçesine değinilmiştir. Ardından Azerbaycan?ın bağımsızlık mücadelesinin lideri Ebülfez Elçibey?in hayatı ve siyasi faaliyeti ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, Halk Cephesi lideri Ebülfez Elçibey?in faaliyetlerine ve düşüncelerine bilimsel açıklama getirmektir. Çalışmada, Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey?in iktidardaki bir yıl boyunca izlediği politikalar, komşu ülkelerle olan ilişkileri ve düşüncelerinin ana aşamaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmada Türkçe, Azerbaycan Türkçesi ve Rusça kaynaklardan ve zaman zaman da internet ortamından yararlanılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili uzmanlarla bire bir yapılan görüşmelerle çalışma zenginleştirilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Azerbaycan 2. Türkiye 3. Elçibey 4. Halk Cephesi 5. Karabağ
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the short history of Azerbaijan have been discussed. Then the leader of the independence struggle of Azerbaijan Mr. Abulfaz Elchibey life and his policies are discussed.The main purpose of the study is to bring scientific explanation for the activities and thoughts of the People's Front Leader Mr. Abulfaz Elchibey. A year of the President Mr. Abulfaz Elchibey have been investigated in this study. And the main stages of his policies of the ruling and the his ideas of relations with nieghboring countries are discussed the in detail. Turkish, Azerbaijani and Russian sources and same internet resources were used to collecting data. In addition, the study was enriched by conducting interviews with experts on the subject. Key Words 1. Azerbaijan 2. Turkey 3. Elchibey 4. People?s Front 5. Karabagh