Rotator manşet yırtıklarında artroskopik yardımlı mini açık ve artroskopik tamir yöntemlerinin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılmas
Comparison of clinical and radiological outcomes of all arthroscopic versus mini-open rotator cuff tear repair
- Tez No: 464043
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Rotator manşet yırtıkları omuz eklem ağrısı ve fonksiyon bozukluklarının en sık sebeplerinden biridir. Bu çalışmanın amacı ağrının azaltılması, kas kuvvetinin ve fonksiyonların geri kazanılması için uygulanan artroskopi yardımlı mini açık ve artroskopik tamir yöntemlerinin klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sakarya Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalında 2014-2016 yılları arasında tam kat rotator manşet yırtığına bağlı cerrahi tedavi uygulanan 40 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar 2 gruba ayrılarak 15 hastaya atroskopi yardımlı mini açık, 25 hastaya artroskopik yöntemle tedavi uygulandı. Hastaların yaş, cinsiyet, yapılan cerrahi girişim, cerrahi öncesi ve sonrası muayene bulguları, Constant Murley ve UCLA skorlamaları, radyolojik görüntüleme bulguları değerlendirildi. Artroskopi yardımlı mini açık yöntem ve artroskopik yöntemin klinik ve radyolojik sonuçları hem kendi gruplarında hem de karşılaştırmalı olarak incelendi. BULGULAR: Artroskopi yardımlı mini açık yöntemle tedavi uygulanan ve grup 1 olarak adlandırılan ilk çalışma grubumuz, 4 erkek 11 kadın toplam 15 hastadan oluşmaktadır. Ortalama yaşı 57,4'dür (dağılım 37-75). UCLA skorlamasına göre ameliyat öncesi ortalama puan 10,93 (dağılım 8–14), ameliyat sonrası ortalama 32,46'dır (dağılım 27-35). Constant Murley skorlamasına göre de ameliyat öncesi ortalama puan 31,6 (dağılım 25-45), ameliyat sonrası 88,13 (dağılım 77-94) değerlerindedir. Artroskopik tamir yöntemi uygulanan ve grup 2 olarak adlandırılan ikinci çalışma grubumuz, 9 erkek 16 kadın toplam 25 hastadan oluşmaktadır. Ortalama yaşı 53,1'dir (dağılım 41-69). UCLA skorlamasına göre ameliyat öncesi ortalama puan 11,12 (dağılım 9-14), ameliyat sonrası ortalama 31,16 (dağılım 18-35).Constant Murley skorlamasına göre ameliyat öncesi ortalama 31 (dağılım 23-40), ameliyat sonrası 87,48 (dağılım 68-94) değerlerindedir. Radyolojik olarak Thomazeau tarafından oluşturulan atrofi ve yağlı dejenerasyona göre sınıflamasında toplam 40 hastanın 11'i Grade 1, 25'i Grade 2, 4'ü Grade 3 olarak değerlendirildi. Çalışmamızda tendon bütünlüğü sağlam olarak değerlendirilen hastalarda yağlı dejenerasyon ve atrofi seviyesinde artma izlenmedi, yırtık olarak değerlendirilen 6 hastanın 3'ünde bir seviye artış gözlendi. Hastaların cerrahi sonrası fizik muayene, radyolojik ve subjektif verilerinde her iki grupta ameliyat öncesine göre belirgin olarak iyileşme gösterdiği görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı p değeri 0.05 olacak şekilde UCLA skorlamasına göre p=0,94, Constant skorlamasına göre p= 0,356 bulunmuştur. Her iki yöntemin fizik muayene, radyolojik ve subjektif verileri karşılaştırıldığında birbirleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. SONUÇ: Çalışmamızda rotator manşet yırtığının tedavinde hem artroskopi yardmlı mini açık ve hem de artroskopik yöntem klinik ve radyolojik olarak başarılı sonuçlar vermektedir. Her iki yöntemin ağrı, fonksiyon kapasitesi, hareket açıklığı, kuvvet skorları ve memnuniyet oranları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlar bize her iki yöntemin de gereken tecrübeyi edinmiş ortopedistler için uygun yaklaşımlar olabilecegini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Rotator cuff tears are one of the most common causes of shoulder joint pain and dysfunction. The current study aimed Clinical and radiologic comparison of arthroscopy assisted mini open and arthroscopic repair methods for reduction of intentional pain, recovery of muscle strength and functions. METHODS: Forty patients who underwent a repair of full-thickness rotator cuff rupture in the Orthopedic and Traumatology Deparment of Sakarya University between 2014 and 2016 were retrospectively reviewed. Patients were divided into 2 groups and 15 out of 40 were treated with mini-open and 25 patients with arthroscopic method. Age, gender, surgical intervention, pre and post surgical examination findings, Constant Murley and UCLA scores, radiological imaging findings were evaluated. Clinical and radiological results of arthroscopy assisted mini open method and arthroscopic method were studied both in their own groups and comparatively. RESULTS: Our first study group, called group 1, who had arthroscopy assisted mini open method, included 15 patients, 4 males and 11 females. The mean age was 57,4 (range 37-75). According to UCLA score, preoperative score was a mean of 10.93 (range 8-14) and postoperative mean was 32,46 (range 27-35). According to Constant Murley scoring, preoperative score was a mean of 31,6 (range 25-45), postoperative was 88,13 (range 77-94). Our second study group, called as group 2, who underwent arthroscopic repair and included 25 patients, 9 males and 16 females. The mean age was 53,1 (range 41-69). According to UCLA score, preoperative mean score was 11,12 (range 9-14), postoperative mean score was 31,16 (range 18-35). According to Constant Murley scoring mean preoperative and postoperative scores were 31 (range 23-40) and 87,48 (range 68 to 94) respectively. Radiological classification were evaluated according to muscular atrophy and fatty degenaration, which described by Thomazeau. 11 patients were grade1, 25 patients were grade 2 and 4 patients were grade 3. In our study, there was no increase at the level of fatty degeneration and atrophy in patients with intact tendon integrity, an increase of 3 in 3 of 6 patients were evaluated as tears. Postoperative physical examination, radiological and subjective evaluation of the patients showed significant improvement in both groups compared to the preoperative level. p value was accepted as meaningful when it is