Prediyabetli ve sağlıklı bireylerde nöropatik semptomlar, kassal kuvvet, egzersiz kapasitesi, duyu değerlendirmesi, dinamik denge ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The comparison of neuropatic symptoms, muscle strength, exercise capacity, sensory assessment, dynamic balance and quality of life in prediabetic and healthy individuals
  1. Tez No: 805003
  2. Yazar: FERİDE ASENA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamız prediyabetli bireyler ve sağlıklı bireylerde nöropatik semptomlar, kassal kuvvet, egzersiz kapasitesi, duyu değerlendirmesi, yaşam kalitesi ve dinamik dengenin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniğine başvuran prediyabet tanısı almış 22 gönüllü birey ve İzmir İli sınırlarında yaşayan çalışmaya katılmaya gönüllü 20 sağlıklı bireyin katılımıyla toplam 42 birey dahil edildi. Çalışma kapsamında demografik bilgiler, vücut kompozisyonu ve biyokimyasal değerlendirmelerin bulunduğu form dolduruldu ve duyu değerlendirmesi, Semmes-Weinstein Monoflamenti ve 128 Hz'lik Diapozan kullanılarak; kas kuvveti değerlendirmesi, bacak sırt dinamometresi, Hand Held dinamometre ve Jamar El Dinamometresi kullanılarak; nöropati semptomları, Michigan Nöropati Tarama Sorgusu kullanılarak; egzersiz kapasitesi; Modifiye Mekik Yürüme Testi kullanılarak; dinamik denge değerlendirmesi, Balance Master Denge Sistemi(dengenin duysal komponenti klinik testi, unilateral denge testi, normal yürüme, stabilite limiti testi) kullanılarak ve yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili kullanılarak değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda prediyabetli bireyler ve sağlıklı bireylerin koruyucu duyu, vibrasyon duyusu, Modifiye Mekik Yürüme testi değerlendirmesinde alınan mesafe, nöropati değerlendirmesi skoru, Notthingham Yaşam Kalitesi Skoru kapsamındaki enerji seviyesi, ağrı, uyku, fiziksel aktivite alt başlıkları ve test sonucunu veren toplam skor, denge değerlendirmesi kapsamında unilateral denge testi, stabilite limiti testlerinin sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p< 0.05). Prediyabetli bireylerde periferik nöropati, duyu etkilenimi, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesinde görülen bu değişikliklerin fizyoterapi değerlendirmeleri ve uygulamaları sırasında göz önünde bulundurulası önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to compare neuropathic symptoms, muscle strength, exercise capacity, sensory assessment, dynamic balance and quality of life in individuals with prediabetes and healthy individuals. The sample of our research is the Department of Internal Diseases, Faculty of Medicine, 9 Eylül University, It constitutes a total of 42 individuals, including 22 volunteer individuals diagnosed with prediabetes and 20 healthy individuals who volunteer to participate in the study living in the borders of Izmir Province. Within the scope of the study, demographic information, body compositions and biochemical evaluations of individuals were recorded with the created form and using the sensory assessment, Semmes-Weinstein Monoflament and 128 Hz Diaposer; muscle strength assessment, leg back dynamometer, Using Hand Held dynamometer and Jamar Hand Dynamometer; neuropathy symptoms using the Michigan Neuropathy Screening Instrument; exercise capacity; Using the Modified Shuttle Walk Test; dynamic balance assessment, The sensory component clinical test of the Balance Master Balance System ( balance was evaluated using the unilateral balance test, stability limit test, normal walking ) and the quality of life using the Nottingham Health Profile. As a result of the evaluations, the protective sense of individuals with prediabetes and healthy individuals, the sense of vibration, the distance taken in the Modified Shuttle Walk test assessment, the neuropathy assessment score, the energy level under the Notthingham Quality of Life Score, pain, sleep, statistically significant difference was found between the results of the physical activity. It is important to consider these changes in peripheral neuropathy, sensory involvement, exercise capacity and quality of life in individuals with prediabetes, during physiotherapy assesment and rehabilitation.