Kalp ameliyatı öncesi hastalara video ile yapılan bilgilendirmenin yoğun bakım deneyimlerine etkisi
The effect of informing patients with video on intensive care experiences before heart surgery
  1. Tez No: 805065
  2. Yazar: ALEV KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN DIĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Randomize kontrollü deneysel tipteki bu araştırma, kalp ameliyatı öncesi hastalara video ile yapılan bilgilendirmenin yoğun bakım deneyimlerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma 10.12.2021-31.12.2022 tarihleri arasında Gebze Fatih Devlet Hastanesinde kalp ameliyatı yapılacak olan hastalarla yapıldı. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmaya gönüllü hastalar oluşturdu. Deney ve kontrol grupları için her bir gruptan 45'er hasta olmak üzere toplam 90 hastanın çalışmanın örneklemine alınması gerektiği belirlendi. Araştırmada randomizasyon algoritması kullanılarak hastalar deney ve kontrol grubuna ayrıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği kullanıldı. Araştırmada tüm hastalar için Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu araştırmacı tarafından dolduruldu. Ameliyattan 24-48 saat önce deney grubu hastalarına yoğun bakım ortamı ile ilgili bilgilendirme videosu izletildi. Araştırmada kontrol grubu hastalarına ameliyat öncesinde kurumun rutin uygulaması dışında bir girişimde bulunulmadı. Araştırmada yoğun bakımdan çıkış günü birinci gün sayılarak, ikinci günde hem deney hem de kontrol grubu hastalarına Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından uygulandı.
Özet (Çeviri)
This research, which is a randomized controlled experimental study, was conducted to examine the effect of informing patients through videos prior to heart surgery on their experiences in the intensive care unit. The study was conducted between December 10, 2021, and December 31, 2022, with patients scheduled for heart surgery at Gebze Fatih State Hospital. The sample of the study consisted of volunteers who agreed to participate. It was determined that a total of 90 patients, with 45 patients in each experimental and control group, should be included in the study. Patients were assigned to the experimental and control groups using a randomization algorithm. The data collection tools used in the study were the Patient Information Form and the Intensive Care Experience Scale. The Patient Information Form was completed by the researcher for all patients in the study. The experimental group patients were shown an informative video about the intensive care environment 24-48 hours before the surgery. In the study, no intervention was made to the control group patients other than the routine practices of the institution before the surgery. On the first day after discharge from the intensive care unit, the Intensive Care Experience Scale was administered face-to-face by the researcher to both experimental and control group patients. A p-value of