Simülasyon temelli postpartum kanama yönetiminin ebelik öğrencilerinin uygulama becerileri, memnuniyet ve öz etkililik-yeterlilik düzeylerine etkisi
The effect of simulation-based postpartum hemorrhage management on practicing skills, satisfaction and self-efficacy levels of midwifery students
- Tez No: 805064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma, simülasyon temelli postpartum kanama yönetiminin ebelik öğrencilerinin uygulama becerisi, memnuniyet, özgüven ve öz etkililik-yeterliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Ön test-son test kontrol gruplu deneysel tasarımda planlanan araştırma Ebelik Bölümü 3. sınıfta öğrenim gören öğrenciler ile yürütülmüştür (n:82). Çalışmaya katılan öğrenciler basit rastgele örnekleme ile müdahale ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Müdahale grubuna simülasyona dayalı eğitim uygulanırken, kontrol grubuna erişkin standart hasta bakım maketi eşliğinde uygulama eğitimi verilmiştir. Verilerin toplanmasında;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Simülasyona Dayalı Öğrenmenin Değerlendirilmesi Ölçeği”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Öz Güven Ölçeği”,“Öz Etklilik-Yeterlik Ölçeği”,“Erken Postpartum Kanama Yönetimi Beceri Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Veriler uygulama öncesi, uygulamadan hemen sonrası ve uygulama sonrası 4. haftada toplanmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare ve Fisher exact testleri, bağımlı-bağımsız gruplar t-testi ve tekrarlı ölçümler anova testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin yaş, gelir durumu, mezun olunan lise türü, mesleği isteyerek tercih etme durumu, mesleğe ait hissetme ve akademik başarı durumları arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Öğrencilerin müdahale ve kontrol gruplarına göre öz etkililik-yeterlik ölçeği post-test ölçümleri arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilerin post-test ölçümleri kontrol grubundan yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenmede öğrenci memnuniyeti ve özgüven ölçeği pre-test ve post-test puan ortalamaları açısından gruplara göre anlamlı farklılık saptanmamıştır. Müdahale grubundaki öğrencilerin postpartum kanama beceri değerlendirme formu toplam puan post-test ve izlem-test ölçümleri, kontrol grubundaki öğrencilerin post-test ölçümlerinden yüksek bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, postpartum kanama yönetiminde simülasyona dayalı öğrenmenin kullanılmasının ebelik öğrencilerinin beceri, öz etkililik-yeterlik düzeylerini geliştirmede olumlu etkisinin olduğu ve ebelik eğitimine entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of the study is to determine the effect of simulation-based postpartum hemorrhage management on the practice skills, satisfaction, self-confidence and self-efficacy of midwifery students. Materials and Methods: The research, which was planned in an experimental design with a pre-test-post-test control group, was conducted with 3rd year students of the Department of Midwifery (n:82). The students participating in the study were divided into intervention and control groups with simple random sampling. While simulation-based training was applied to the intervention group, practical training was given to the control group accompanied by an adult standard patient care model. In the collection of data;“Descriptive Information Form”,“Scale for Evaluation of Simulation-Based Learning”,“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”,“Self-Efficacy Scale”,“Early Postpartum Hemorrhage Management Skill Evaluation Form”were used. Data were collected before the application, immediately after the application and at the 4th week after the application. Data; Descriptive statistics were analyzed using Chi-Square and Fisher's exact tests, dependent independent groups t-test, and repeated measures anova test. Results: It was determined that there was no significant difference between the age, income status, type of high school graduated, the state of choosing the profession willingly, feeling of belonging to the profession and academic achievement of the students in the intervention and control groups. A significant difference was found between the self-efficacy scale post-test measurements according to the intervention and control groups of the students. The post-test measurements of the students in the intervention group were higher than the control group. There was no significant difference between the groups in terms of student satisfaction in learning and self-confidence scale pre-test and post-test mean scores. Postpartum bleeding skill assessment form total score post-test and follow-up-test measurements of the students in the intervention group were higher than the post-test measurements of the students in the control group. Conclusion: As a result, it is suggested that the use of simulation-based learning in the management of postpartum bleeding has a positive effect on improving the skills and self-efficacy levels of midwifery students and should be integrated into midwifery education.