Adölesan idiopatik skolyozda gözetimli schroth egzersiz ve ev programlarının gövde simetrisi, deformite algısı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of supervised schroth exercise and home programs on trunk symmetry, perception of deformity and quality of life in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 805079
  2. Yazar: KADRİYE TOMBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma adölesan idiopatik skolyozlu (AİS) bireylerde, Schroth 3D egzersiz yönteminin fizyoterapist gözetiminde uygulanması ile ev programı olarak uygulanmasının gövde rotasyon açısı (GRA), simetrisi ve topografisi, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve kozmetik deformite algısı üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışamaya alınan 37 birey (10-16 yaş) randomize olarak iki gruba ayrıldı. Gözetimli Schroth Egzersiz Grubu (GSEG, n=19) on iki hafta, haftada iki kez gözetimli fizyoterapi ve ev egzersiz programı ile; Schroth Ev Egzersiz Grubu (SEEG, n= 18) aynı sürede sadece ev egzersiz programı ile izlendi. Her iki grupta da sırt yüzey topografisi üzerinden Root Mean Square (RMS) ile, Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI) değerleri Artec Eva 3D Scanner ile hesaplandı. Hareket analizi, BTS Smart DX100 cihazı ile yapıldı. Yaşam kalitesi Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) ile ve kozmetik deformite algısı ise Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası (WRVAS) ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında GRA ve POTSİ'de her iki grupta da anlamlı azalma varken (p 0.05). Her iki grupta da torasik RMS değerlerinde anlamlı iyileşme bulunurken (p0,05). Tedavi sonrasındaki Schroth yürüyüş analizinin C7-S2 ortalama maksimum-minimum verisinde her iki grup arasındaki fark anlamlıyken (p0,05) Tedavi öncesi ve sonrası SRS-22 ve WRVAS değişkenlerinin her iki grupta da zaman içerisndeki değişimi anlamlı iken (p0,05). Sonuç olarak, AİS'li bireylerde fizyoterapist gözetimli Schroth egzersiz programlarının, morfometrik ve kozmetik bozuklukları iyileştirmede ev egzersiz programı ile benzer etkileri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of the Schroth 3D exercise method under the supervision of a physiotherapist and its application as a home program on angle of trunk rotation (ATR), symmetry and topography, health-related quality of life and cosmetic deformity perception in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). Thirty-seven individuals (10-16 years old) included in the study were randomly divided into two groups. The Supervised Schroth Exercise Group (SSEG, n = 19) for twelve weeks, twice a week with supervised physiotherapy and home exercise program; The Schroth Home Exercise Group (SEEG, n = 18) was followed up with only a home exercise program during the same period. In both groups, root mean square (RMS) and Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI) values have been calculated using Artec Eva Scanner that measures back surface topography. Motion analysis was done with the BTS Smart DX100 device. Quality of life was evaluated with Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) and cosmetic deformity perception with the Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS). The change in trunk rotation angles and POTSI were statistically significant in both groups (p0,05). Thoracic, lumbar and thoracolumbar area surface topography measurements were performed in 3 different positions. While the RMS values were statistically significant in both groups, the difference between the groups was statistically significant only in the thoracic arm anterior sub-parameter (p0,05).In the results of Schroth gait, the C7-S2 mean minimum sub-parameter was found to be statistically significant in both groups (p0,05). While the change of SRS-22 and WRVAS variables in each group over time was significant (p0,05). As a result, it has been observed that physiotherapist-supervised Schroth exercise programs have similar effects to the home exercise program in improving morphometric and cosmetic disorders in individuals with AIS.