Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçu
The crime of providing place and facility for gambling
  1. Tez No: 805198
  2. Yazar: ABDULHALUK KANTARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kumar kavramı; toplumun birçok kesiminde karşılık bulan, tarihi devirlerde gerçekliği olan, bir davranış biçimi olarak ruh sağlığına tesir eden ve ahlakî zemini her zaman tartışılan bir olgu olarak hayatımızda yer edinmektedir. Ceza hukuku içerisinde ise kumar oynanması için yer ve imkân sağlama suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), ikinci kitap üçüncü kısmı olan Topluma Karşı Suçlar üst başlığının yedinci bölümü olan“Genel Ahlaka Karşı Suçlar”bölümü içerisinde yer almaktadır. Anayasa'da söz konusu suçla ilgili kaynak olarak kabul edilebilecek hüküm, 58. maddenin 2. fıkrasında yer almakta ve özellikle gençlere yönelik bir koruma mekanizması öngörülmektedir. Bu tez ile varılmak istenen amaç; kumar kavramını disiplinlerarası bir araştırma ile ortaya koymak, suç inceleme yöntemi esas alınarak yer ve imkân sağlama fiillerini incelemek, yargı kararlarındaki uygulamalara da yer vererek akademik dünyaya bilimsel katkı sunmaktır. Ayrıca, bu suçla korunmak istenen hukukî değere katkı yapmak amacıyla güncel bilgiler ve istatistikler çalışmamızda paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of gambling has a historical background; it has a place in society as a phenomenon that has been adopted by a substantial part of the community, affects mental health as a form of behaviour, and whose ethical ground is always question of debate. In the perspective of criminal law, it is regulated as Crime of Providing Place and Facility for Gambling under the“Crime Against Public Morality”, which is subsection of the Crimes Against Public in the third part of the second book of the Turkish Code of Crime No. 5237. The provision in the Constitution, which can be used as a resource regarding the crime in question, is included in the second paragraph of Article 58 and envisages a protection mechanism, especially for young people. The aim to be achieved with this study; to determine the concept of gambling with interdisciplinary research, to examine the acts of providing place and facility based on the crime study method, to make a scientific contribution to the doctrine by including the practice in the judicial decisions. In addition, current information and statistics will be shared with the reader in order to contribute to the legal interest that is sought to be protected by this crime.