An analysis of the energy resources in the Eastern Mediterranean as a game changer in the region
Bölgede oyun değiştirici bir etken olarak Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının analizi
  1. Tez No: 805211
  2. Yazar: ÖYKÜN BERK SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLVİYYE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya ülkeleri küreselleşme süreci ile yeni bir tecrübe deneyimlemektedir. Artan ticaret hacmi ve nüfus sayısına oranla azalan doğal kaynaklar fosil enerji kaynaklarının önemini arttırmaktadır. Ekonomik ve günlük yaşantının en önemli girdilerinden biri olarak fosil enerji kaynaklarının dünya üzerindeki eşit olmayan dağılımı, onun jeostatejik boyutunu derinleştirmektedir. Bu bağlamda Doğu Akdeniz'de ve özellikle Kıbrıs adası çevresinde petrol ve doğal gaz kaynak keşifleri, Akdeniz'e komşu ülkelerin enerji arz güvenliğini yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, zaten çok değişkenli bir denkleme benzetilebilecek Doğu Akdeniz bölgesinde yeni keşfedilen enerji rezervlerinin önemi ele alınmıştır. Çalışmada, birçok problem, kriz ve iş birliği fırsatlarını bir arada bulunduran Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının bölgede oyun değiştirici bir etken olarak rolü üzerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world countries experience a new practice with the globalization process. Growing trade volume and the number of population and decreasing natural resources increase the importance of fossil energy resources. The unequal distribution of fossil energy resources, as one of the most important inputs of economic and daily life, deepens its geostrategic dimension. In this context, oil and natural gas reserve discoveries in the Eastern Mediterranean and especially around the island of Cyprus are closely related to the energy supply security of the countries neighboring the Mediterranean. The aim of this study is to discuss the importance of newly discovered energy reserves in the Eastern Mediterranean region, which can already be likened to a multivariate equation. The study focuses on the role of energy resources in the Eastern Mediterranean as a game-changing factor in the region, which contains many problems, crises and cooperation opportunities.