Pazar yönlülük ile örgütsel inovasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi – Antalya ilinde faaliyette bulunan hastaneler üzerinde bir araştırma
Examining the relationship between market orientation and organizational innovation - A research on hospitals operating in Antalya
- Tez No: 805210
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Örgütsel inovasyon; örgüt için fayda sağlayacağına inanılan yeni bir davranışın ve/veya yeni bir fikrin üretilmesi, benimsenmesi ile iletişim ve işleyişteki değişiklikleri ifade eder. Pazar yönlülük ise; işletmelerin pazar hakkında bilgiler toplaması, toplanan bilgileri tüm işletmeye duyurması ve tüm çalışanların dağıtılan bilgilere tepki vermesi olarak tanımlanmaktadır. Maliyetlerin düşürülmesi, rekabet üstünlüğü, sürdürülebilirlik vb. amaçlara ulaşabilmek için işletmelerin örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük konularını anlaması, benimsemesi ve uygulaması günümüz şartlarında kaçınılmazdır. Bilhassa farklı hizmetlerin bir arada sunulduğu karmaşık yapı, belirsizliklerle dolu, sürekli olarak değişim ve gelişim içerisinde olan çevre şartları nedenleriyle ve bahsedilen amaçlara ulaşılması için hastanelerin pazar yönlülüğe önem vermeleri, yenilikçilik anlayışını benimseyerek hareket etmeleri kaçınılmazdır. Söz konusu çalışmada; Antalya ilinde faaliyette bulunan özel ve kamu hastanelerinin örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük düzeylerinin belirlenip, karşılaştırılması ve bununla birlikte örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük değişkenlerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma içerisinde; örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük kavramları açıklanmış ve ardından söz konusu uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmaya ait analiz kısmında; özel ve kamu hastanelerinin örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük düzeyleri belirlenmiş, ardından değişkenler arası ilişki ve değişkenlerin kamu ve özel hastaneler bakımından karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma için özel ve kamu hastanesinde çalışan 134 orta ve üst düzey yöneticiye ulaşılmış ve anket formu uygulaması yapılmıştır. Çalışmada örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük ölçeği kullanılmasının yanı sıra literatür taraması yapılmıştır. Araştırma sonucunda özel hastanelerin örgütsel inovasyon ve pazar yönlülük düzeylerinin kamu hastanelerine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca pazar yönlülüğe ait tüm boyutlar ile örgütsel inovasyona ait tüm boyutlar arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational innovation; It refers to the generation and adoption of a new behavior and/or a new idea that is believed to be beneficial for the organization, and changes in communication and functioning. Market orientation is; It is defined as businesses collecting information about the market, announcing the collected information to the entire business, and all employees reacting to the information distributed. Cost reduction, competitive advantage, sustainability, etc. In today's conditions, it is inevitable for businesses to understand, adopt and apply organizational innovation and market orientation in order to achieve their goals. It is inevitable for hospitals to give importance to market orientation and to act by adopting an understanding of innovation, especially due to the complex structure in which different services are offered together, environmental conditions full of uncertainties and constantly changing and developing, and in order to achieve the aforementioned goals. In the said study; It is aimed to determine and compare the organizational innovation and market orientation levels of private and public hospitals operating in Antalya, and to examine the relationship between organizational innovation and market orientation variables. In the study; organizational innovation and market orientation concepts are explained and then the application in question is included. In the analysis part of the study; Organizational innovation and market orientation levels of private and public hospitals were determined, then the relationship between variables and the comparison of variables in terms of public and private hospitals were made. For the study, 134 middle and senior managers working in private and public hospitals were reached and a questionnaire form was applied. In the study, besides the use of organizational innovation and market orientation scale, literature review was made. As a result of the research, it was seen that the organizational innovation and market orientation levels of private hospitals were higher than public hospitals. In addition, it has been revealed that there is a sig. and positive relationship between all dimensions of market orientation and all dimensions of organizational innovation.