Kemik defektlerinde lokal olarak uygulanan glikojen sentaz kinaz-3 inhibitörü tideglusib ile e-tzf'nin etkinliklerinin deneysel olarak karşılaştırılması
Experimentally comparing the efficacies of locally applicated glycogen synthase kinase-3 inhibitor tideglusib and e-tzf in bone defects
- Tez No: 805273
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK KAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Tideglusib, Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan, kemik iyileşmesini arttırmaya yönelik etkiler gösteren bir glikojen sentaz kinaz 3 (GSK-3) inhibitörüdür. E-TZF ise yüksek miktarda büyüme faktörü içeren yeni nesil bir trombosit ürünüdür. Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak oluşturulan kranial kemik defektlerinin iyilemesinde ksenogreft ile birlikte Tideglusib ve E-TZF'nin etkilerini değerlendirmekti. Yöntem: Çalışmamızda 40 adet 3 aylık, erişkin dişi Wistar rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak her biri 8 adet rat içeren 5 gruba ayrıldı. Ratların kalvaryumunda kritik boyutta (5 mm'lik) kemik defektleri oluşturuldu. Daha sonra defektlere materyaller Grup-1'de Jelatin sünger, Grup-2'de Jelatin sünger+Tideglusib, Grup-3'de Jelatin sünger +Tideglusib+Ksenogreft, Grup-4'de Jelatin sünger+E-TZF+Ksenogreft, Grup-5'de ise Jelatin sünger+E-TZF+Ksenogreft+Tideglusib olacak şekilde uygulandı. Çalışma sonucunda tüm deneklere yüksek doz tiyopental sodyum anestezisi altında ötenazi uygulandı. Kalvaryumdan elde edilen kemik örnekleri kemik iyileşmesinin değerlendirilmesi için histomorfometrik ve radyolojik olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Tideglusib is a glycogen synthase kinase kinase 3 (GSK-3) inhibitor used in the treatment of Alzheimer's disease, showing effects to increase bone healing. E-TZF is a new generation platelet product containing high amounts of growth factors. The aim of this study was to evaluate the effects of Tideglusib and E-TZF in combination with xenograft in the healing of experimentally induced cranial bone defects. Method: In our study, 40 3-month-old adult female Wistar rats were used. Rats were randomly divided into 5 groups, each containing 8 rats. Bone defects of critical size (5 mm) were created in the calvarium of the rats. Then, the materials for the defects were Gelatin sponge in Group-1, Gelatin sponge+Tideglusib in Group-2, Gelatin sponge +Tideglusib+Xenograft in Group-3, Gelatin sponge+E-PRF+Xenograft in Group-4, Group- In 5, Gelatin sponge+E-PRF+Xenograft+Tideglusib was applied. As a result of the study, all subjects were euthanized under high-dose thiopental sodium anesthesia. Bone samples obtained from the calvarium were analyzed histomorphometrically and radiologically to evaluate bone healing.