Serviks kanserinde lenf nodu metastazınındeğerlendirilmesi: Preoperatif MRG ve PET/BT ilepostoperatif histopatoloji sonuçlarının retrospektifolarak karşılaştırılması
Evaluation of LYMPH node metastasis in cervical cancer:retrospective comparison of preoperative MRİ and PET/CT andpostoperative histopathology results
  1. Tez No: 805296
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜL DEMİRÇİVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Serviks kanseri Dünya genelinde dördüncü en sık kadın kanseridir, olguların %85'i gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir ve kadın kanser ölümlerinin önde gelen sebeplerinden biridir. Çalışmamızın amacı kliniğimizde serviks kanseri nedeniyle opere edilen hastaların operasyon öncesi pelvik ve/veya paraaortik lenf nodu metastazlarını belirlemek ve kanser evrelemesi yapmak amacıyla operasyon öncesi çekilen Positron Emisyon Tomografi/ Bilgisayarlı Tomografi (PET/BT) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) tetkiklerinin, operasyon sonrası lenf nodu metastazını belirlemede kesin tanı olan histopatolojik inceleme sonrası lenf nodu metastazını saptamadaki başarısının ortaya koyulması ve literatür bilgileriyle karşılaştırılmasıdır. 01.01.2016 – 31.12.2022 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekolojik Onkoloji polikliniğine tanı alarak başvuran veya poliklinikte tanı alan ve kliniğimizde opere edilen serviks kanseri olgularından preoperatif dönemde PET/BT veya MRG yöntemlerinden en az biri olan ve pelvik ve/veya paraaortik lenf nodu diseksiyonu yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde görüntüleme yöntemi olmayan, lenf nodu örneklemesi yapılmayan ve inoperable kabul edilen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar lenf nodu metastazını değerlendirmede altın standart olarak kabul edilen postoperatif histopatolojik değerlendirme ile retrospektif olarak karşılaştırıldı. Bulgular istatistiksel olarak analiz edilerek PET/BT VE MRG'nin doğruluğu, spesifitesi, sensitivitesi, pozitif prediktif değer (PPD) ve negatif prediktif değeri (NPD) hesaplandı. Kriterleri karşılayan 52 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the fourth most common female cancer worldwide, 85% of cases occur in developing countries, and it is one of the leading causes of female cancer deaths. The aim of our study is to demonstrate the success of preoperative Positron Emission Tomography / Computed Tomography (PET / CT) and Magnetic Resonance Imaging (MRI) of patients who were operated for cervical cancer in our clinic, in detecting lymph node metastasis after histopathological examination, which is considered the gold standard in determining postoperative lymph node metastasis to compare with literatüre. Between 01.01.2016 – 31.12.2022, cervical cancer patients who applied to Istanbul Medeniyet University Prof.Dr.Süleyman Yalçın City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic with diagnosis or were diagnosed in the outpatient clinic and operated in our clinic were selected. Patients who had at least one of the PET/CT or MRI methods in the preoperative period and underwent pelvic and/or paraaortic lymph node dissection were included in the study. Patients who did not have an imaging method in the preoperative period, did not have lymph node sampling and were considered inoperable were not included in the study. Patients were compared retrospectively with postoperative histopathological evaluation, which is accepted as the gold standard in the evaluation of lymph node metastasis. The results were statistically analyzed and the accuracy, specificity, sensitivity, positive predictive value (PPD) and negative predictive value (NPD) of PET/CT and MRI were calculated. Fifty-two patients who met the criteria were included in the study.