Güvenlikleştirme teorisinde propaganda: ABD'nin 2003 Irak savaşı örneği
Propaganda in securitization theory: the case of the US's Iraq war, 2003
  1. Tez No: 805353
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, güvenlikleştirme teorisinde propagandanın rolünü, Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 Eylül 2001 Saldırıları sonrasında Irak'ı güvenlikleştirme işlemi üzerinden incelemektedir. Literatürde Amerika'nın Irak'ı güvenlikleştirmesi ve 2003 Irak Savaşı'na giden süreçteki propaganda kullanımına dair çalışmalar bulunmasına karşın, propaganda kullanımının güvenlikleştirme üzerindeki etkisine odaklanan çalışmalar konusunda eksiklik mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, propagandanın; güvenlikleştirme işleminin başarısına olan etkisini analiz etmektir. Araştırma kalitatif modelde gerçekleştirilecektir. Güvenlikleştirme işleminin en önemli adımlarından birisi, kitlelerin varoluşsal bir tehdidin mevcudiyetine ve acil bir istisnai müdahalenin gerekliliğine ikna edilmesidir. Bu bağlamda propaganda, hedef kitlelerin duygu, tutum ve davranışlarının şekillendirilmesini içeren bir kavram olarak güvenlikleştirme işleminin kritik bir değişkenidir. Araştırmanın bulgularına göre Irak'ı güvenlikleştirme işlemi genel anlamda başarıyla sonuçlansa da farklı kitleler bağlamında analiz edildiğinde sonucun değiştiği görülmektedir. Bu çalışma; propagandanın, güvenlikleştirme işleminin başarısında belirleyici bir rol oynadığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of propaganda in securitization theory through the United States' process of securitizing Iraq after the September 11 attacks. Although there are studies in the literature on the US 'securitization of Iraq and the use of propaganda in the process leading up to the 2003 Iraq War, there is a lack of studies focusing on the effect of propaganda use on securitization. The purpose of this study is to analyze the effect of propaganda on the success of the securitization process. The research will be carried out in a qualitative model. One of the most important steps in the securitization process is to convince the masses of the existence of an existential threat and the necessity of an urgent exceptional intervention. In this context, propaganda is a critical variable of the securitization process as a concept that includes shaping the emotions, attitudes and behaviors of the target audiences. According to the findings of the study, although the process of securitizing Iraq has been successful in general, it is seen that the result has changed when analyzed in the context of different populations. This study claims that propaganda plays a decisive role in the success of the securitization process.