İstanbul'da yayımlanan 'The Levant Herald (The Constantinople Messenger)' Gazetesinin 1878 yılı haberleri fihristi ve değerlendirilmesi
The 1878 news index and evaluation of the Newspaper 'The Levant Herald' (The Constantinople Messenger) published in Istanbul
  1. Tez No: 805361
  2. Yazar: ADEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Archive
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul Beyoğlu semtinde azınlıklar tarafından, hükümete muhalif çizgide, yayımlanmakta olan The Levant Herald Gazetesi'nin 1878 yılı haberleri üzerinden; Osmanlı Devleti'nin iktisadi, sosyal ve siyasi durumu ile dönemin içeride ve dışarıdaki konjönktürel ekonomik-siyasi değişimleri incelenmektedir. Gazete haftalık periyotlar halinde yayımlanmaktadır. The Levant Herald gazetesi 29 Mayıs 1878 tarihinden itibaren bir yenilenme ve dönüşüm çalışması dolayısıyla yayınına yaklaşık 2 ay süresince ara vermiş; bu süreci müteakiben isim değiştirerek, ''The Constantinople Messenger'' adıyla 24 Temmuz 1878 tarihinde yayın hayatına geri dönmüştür. Tezimiz, 2 Ocak 1878 – 25 Aralık 1878 tarihleri arasında, gazetenin yayın hayatında olmadığı 7 haftalık dönem hariç, toplam 45 haftalık nüshaları kapsamaktadır. Haftalık yayınlanmakta olan gazetenin ele aldığımız 45 haftalık nüshaları tek-tek incelenmiş; haberlerin üst ve alt başlıkları İngilizce ve Türkçe olmak üzere bir sütunda; haberin yayın tarihi, haberin yer aldığı sayfa no ve haberin kaçıncı sütunda bulunduğuna dair kayıtları, başka başka sütunlarda yer alacak şekilde, tarafımızdan bir excel tablosu halinde düzenlenmiştir.Araştırmacılar için inceleme-tarama kolaylığı sağlayacak olan bu fıhrist tablosu ekler kısmında yer almaktadır. Tezimiz, gazetenin“The Levant Herald”ve 'The Constantinople Messenger“ isimleriyle yayımlanmış olduğu 45 hafta boyunca yer verdiği haberlerin içeriğe göre üç bölüm halinde incelenmektedir. Siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel haberler üç ana başlık altında değerlendirilirken; bu konuyla ilişkili bilgiler barındıran tez, makale ve kitaplar gibi ikincil kaynaklara da müracaat edilmiştir. Tezimizde, hicrî 1293 senesinde yaşanmış olmasından dolayı daha çok ”doksanüç harbi" olarak bilinen ve miladi 1877-78 yıllarına tekabül eden Osmanlı-Rus harbinden kaynaklı iktisadi ve sosyal sıkıntılara dair haberlerin yanısıra;''Doksanüç Harbi'',''Ayestefanos Antlaşması'',''Berlin Antlaşması'' ve ''Kıbrıs'ın İngiliz İdaresi'ne Geçmesi'' gibi siyasi meselelere de geniş şekilde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the 1878 News of the“Levant Herald”Newspaper, it is aimed to explain the economic, social and political situation in the Ottoman Empire, the cyclical changes inside and outside, through the Levant Herald newspaper published in English by the minorities.The scope of the thesis is the weekly copies of The Levant Herald newspaper in 1878. Since the newspaper entered the renewal process between 29.05.1878 and 24.07.1878 and was not published, the other 45-weekly copies were used.During this time,it changed its name and continued to be published as“The Constantinople Messenger”.These copies were examined one by one, and they were arranged in an excel sheet with all the news headlines in English and Turkish, with the day, date, page and column numbers of the news.The index, which will provide ease of review and scanning for researchers, is included in the appendices. It was decided to write our thesis by classifying it in three parts as Economic, Social and Political.While evaluating the chapters, secondary sources such as complementary thesis, articles and books were also applied.Thanks to our thesis, it has given us the opportunity to examine the developments on the“93 War”,“The Treaty of San Stefano”, ''The Berlin Treaty“ and ''Cyprus”issue as a chain and to look at historical events from a contemporary perspective of the time.