Tüketici davranışları ve dokunsal iletişim (Haptik)
Consumer behavior and haptic communication
  1. Tez No: 805392
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüketiciler genel olarak çevrelerine, değerlerine, yaşam şekillerine ve kazanç seviyelerine uygun bir şekilde tüketimlerini gerçekleştirmektedirler. Bu durum bireylerin satın alma davranışlarında psikoloji, sosyoloji, iletişim gibi önemli alanların pazarlama ile birleştiğinde ne denli büyük bir katma değer yaratılacağını anlamak konusunda önemlidir. Nitekim bu çalışmada satın alma kararlarının çok disiplinli bir yaklaşımla daha iyi anlaşılacağına kanaat edilerek dokunma duyusunun tüketici davranışlarındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Tüketiciler satın alacakları ürünlerden emin olabilmek, onların dokusunu, ağırlığını, sertlik veya yumuşaklığını keşfetmek gibi dürtülerle ürünlere dokunmaktadırlar. Ancak haptik duyu, diğer duyulara göre daha karmaşıktır. Çünkü dokunmak dayanıklılığı, ısıyı veya kıvamı anlamak gibi hususlarda birden fazla mesajın üretilmesini sağlayarak birçok duyusal sistemi harekete geçirmektedir. Son zamanlarda dünya literatüründe haptik duyu kavramına ilişkin çalışmaların pazarlama, iletişim, psikoloji, teknoloji, mühendislik, otomotiv gibi alanlarda ağırlık kazandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumers generally consume in accordance with their environment, values, lifestyles and income levels. This situation is important in understanding how great added value will be created when important fields such as psychology, sociology and communication are combined with marketing in the purchasing behavior of individuals. As a matter of fact, in this study, it is aimed to investigate the effect of haptics on consumer behavior, believing that purchasing decisions can be better understood with a multi-disciplinary approach. Consumers touch the products with the urges to be sure of the products they will buy, to discover their texture, weight, hardness or softness. However, haptic sense can be more complex than the other senses. Because touch activates many sensory systems by providing the production of more than one message such as understanding durability, temperature or consistency. Recently, it is seen that studies on haptics in the world literature have gained weight in areas such as marketing, communication, psychology, technology, engineering and automotive.