Fonksiyonel meyve atıştırmalıkları geliştirilmesi ve kalite özelliklerinin incelenmesi
Production of functional fruit snacks and determination of quality characteristics
- Tez No: 805450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KUMCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında yer elması tozunun fonksiyonel meyve atıştırmalığı üretiminde kullanımının araştırılması, elde edilen ürünlerin kalite özelliklerinin belirlenmesi ve depolama süresince değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Fonksiyonel meyve atıştırmalığı elde etmek amacıyla taze yer elması yumruları bir tepsili kurutucuda (50°C'de, 1.80 m/s hava hızında) kurutulup öğütülerek yer elması tozu elde edilmiştir. Farklı miktarlarda yer elması tozu (0%, %10, %15, %20) içeren meyve atıştırmalıkları üretilmiştir ve yer elması tozu içermeyen örnek, kontrol örneği olarak alınmıştır. Fonksiyonel meyve atıştırmalıkları üretiminde kullanılan elma püresi, şeker, limon suyu konsantresi ve yer elması tozu karıştırılmış ve tepsili kurutucuda (50°C'de, 1.80 m/s hava hızında) son ürün nemi (%9-15) ve su aktivitesi (0.05) ve toplam fenolik madde içeriği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Yer elması tozunun fonksiyonel bir bileşen olarak besin değerini zenginleştirmek amacıyla fonksiyonel meyve atıştırmalığı üretiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Kurutulmuş meyve atıştırmalıkları pazarında katma değerli ürünler elde etmek adına umut vadeden bir çalışma çıktısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the use of Jerusalem artichoke powder in the production of functional fruit snacks, to determine the quality characteristics of the obtained products and to examine the changes during storage. In order to obtain a functional fruit snack, fresh Jerusalem artichoke tubers were dried in a tray dryer (at 50°C with air speed at 1.80 m/s) and ground to obtain Jerusalem artichoke powder. Fruit snacks containing different amounts of Jerusalem artichoke powder (0%, 10%, 15%, 20%) were produced and the sample without Jerusalem artichoke powder was taken as a control sample. Apple puree, sugar, lemon juice concentrate and Jerusalem artichoke powder used in the production of functional fruit snacks were mixed and its snacks of drying process was continued until the desired final product moisture (9-15%) and water activity (0.05) and it was found to have a significant effect on the total phenolic content (p0.05). It was concluded that Jerusalem artichoke powder as a functional ingredient can be used in the production of functional fruit snacks to improve its nutritional value. A promising study output has been obtained in order to obtain value-added products in the dried fruit snacks market.