Akıllı cihaz kullanıcısı tüketicilerin teknolojik pazarlama inovasyonlarına eğilimlerinin kullanım tutumuna etkisinde algılanan fayda ve kullanım kolaylığının rolü
The effect of tendencies on technological marketing innovations of smart device user consumers on attitude towards using, mediator role of perceived usefulness and perceived ease of use
- Tez No: 805463
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknoloji, insanlık tarihi ile başlayıp günümüze kadar süregelen, insanların hayatlarını kolaylaştıracak araç, gereç ve sistemlerin geliştirilmesi ve insanlığın hizmetine sunulmasıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan en önemli teknolojik inovasyonlardan birisi akıllı cihazlardır. Akıllı cihazlar, internet vasıtasıyla diğer cihazlara bağlanabilen, veri alışverişi yapabilen ve insanların sorunlarına çözüm getirebilen cihazlardır. Bazı tüketiciler akıllı cihazlar gibi teknolojik inovasyonların getireceği faydalardan yararlanmayı tercih ederken diğerleri ise bu inovasyonları değişim olarak görüp onların getirebileceği sorunlardan endişe eder ve kullanımına direnç gösterir. Bu tezin araştırma bölümünde elde edilen sonuçlara göre teknolojiye hazır oluş ve alt değişkenleri olan iyimserlik ve yenilikçilik algılanan kullanım kolaylığı ve faydayı olumlu ve anlamlı yönde etkilerken, güvensizlik ise olumsuz ve anlamlı yönde etkilemektedir. Teknolojiye direnç ve alt değişkenleri olan kullanım engeli, değer engeli ve geleneksel engeller, algılanan kullanım kolaylığı ve faydayı olumsuz ve anlamlı yönde etkilemektedir. Algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan fayda ise kullanım tutumunu olumlu ve anlamlı yönde etkilemektedir. Ayrıca hem algılanan kullanım kolaylığının algılanan fayda aracılığıyla, hem de algılanan faydanın algılanan kullanım kolaylığı aracılığıyla kullanım tutumuna kısmi aracılık etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology which begins with the history of humanity and continue till the present, is the development of tools, equipment and systems that make people's lives easier. One of the most important technological innovations that is widely used today is the smart devices. Smart devices can connect to other devices via the internet, exchange data and provide solutions to consumers'problems. While some consumers prefer to benefit from the advantages of technological innovations such as smart devices, others see these innovations as change, worry about the problems they may bring and resist their use. According to the results obtained in the research part of this thesis, technology readiness and its sub-variables which are called optimism and innovativeness has a positive and significant effect while insecurity has negative and significant effect on both perceived ease of use and perceived usefulness. Technology resistance and its sub-variables such as usage barrier, value barrier and traditional barrier have effect negative and significant effect on both perceived ease of use and perceived usefulness. On the other hand, perceived ease of use and perceived usefulness have positive and significant effect on attitude towards use. And finally, perceived ease of use has a partial mediating effect on attitude towards use through perceived usefulness and perceived usefulness has a partial mediating effect on attitude towards use through perceived ease of use.