Gebelerde emzirme öz yeterliliğin bebek beslenmesi tutumuna etkisi
The effect of breastfeeding self-efficacy on infant feeding attitude in pregnancy
- Tez No: 805513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı prenatal emzirme öz yeterliliğinin bebek beslenme tutumuna etkisini incelemektir. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel tiptedir. Veriler bir Üniversite Hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 25 Aralık 2021-10 Ocak 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Prenatal Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem sayısı G-Power güç analizi programı kullanılarak, A priori aşaması ile çoklu doğrusal regresyon analizi baz alınarak 138 gebe kadın olarak belirlenmiştir. Araştırma 140 primipar, 140 multipar olmak üzere 280 gebe kadın ile tamamlanmıştır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılarak yapılmıştır. Prenatal emzirme özyeterlilik ölçeği toplam puan ve alt boyutları puan ortalamaları ve bebek beslenmesi tutumu ölçeği puan ortalaması arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Prenatal emzirme özyeterlilik ölçeği alt boyutlarının bebek beslenmesi tutumunu yordama durumunu incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda prenatal emzirme öz yeterliliğinin bebek beslenme tutumunu hem primipar hem de multipar kadınlarda yordayıcı bir faktör olduğu bulunmuştur. Emzirmeye ilişkin olumlu tutumun arttırılması için prenatal dönemde emzirme öz yeterliğin arttırılmasının önemli olduğu görülmüş olup, prenatal dönemde emzirme öz yeterliği arttırmaya yönelik eğitimlerin planlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of prenatal breastfeeding self-efficacy on infant feeding attitude. The research is of descriptive, cross-sectional and relational type. Data were collected at the Obstetrics and Gynecology Polyclinic of a University Hospital between December 25, 2021 and January 10, 2023.“Personal Information Form”,“Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale”and“The Infant Feeding Attitude Scale”were used to collect data The sample size was determined as 138 pregnant women based on multiple linear regression analysis with a priori stage using G-Power power analysis program. The study was completed with 280 pregnant women, 140 primiparous and 140 multiparous. Simple random sampling method was used in the study. Number, percentage, and mean were used for descriptive data. The relationship between prenatal breastfeeding self-efficacy scale total score and sub-dimension mean score and infant feeding attitude scale mean score was evaluated with Pearson Correlation analysis. Multiple linear regression analysis was applied to examine the predictive status of prenatal breastfeeding self-efficacy scale sub-dimensions on infant feeding attitude. As a result of the study, it was found that prenatal breastfeeding self-efficacy is a predictor of infant feeding attitude in both primiparous and multiparous women. It has been seen that it is important to increase breastfeeding self-efficacy in the prenatal period in order to increase the positive attitude towards breastfeeding, and it is recommended to plan trainings to increase breastfeeding self-efficacy in the prenatal period.