Diabetes mellitusta klinik ve elektronöromiyografik bulguların karşılıklı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 80552
  2. Yazar: HANDAN MISIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Nöroloji, Hematology, Neurology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
VI I, ÖZET Bu araştırmada 26 erişkin tipi diabet ve 10 juvenil tipi diabet vakasında klinik ve elektrof izyolo j ik olarak, por linöropati bulguları incelenmiştir. 12 kontrol grubu hastayla bulgular karşılaştırılmış ve istatistiki olarak anlamlı sonuç lar elde edilmiştir. Tüm diabet vakalarımızda motor ileti hızlarında alt extremi telerde daha fazla olmak üzere yavaşlama bulunmuştur. Klinik olarak nöropati tesbit edilmeyenvv akalarda dahi elektromiyograf ide nörojen tutulmaya rastlanmıştır. Diabet yaşı arttıkça klinik nöropati bulguları da art tığı hâlde elektromiyograf ik bulgularda aynı oranda artış gö rülmemiştir. EMG tetkiklerinde nörojen kas bulguları sinir ileti hızlarından daha az, fakat denervasyon bulgusundan daha sık olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, I investigated 26 patients who had in sulin-dependent diabetes and 10 patients who had non-insulin dependent diabetes and I compared their neurological examinafr tion and electroneuromyographic investigations. I found that in the diabetic patients motor conduction velocities were slower than normal, especially at the lower extremities. In the cases that I couldn't find polyneuropat hies in the clinical examination, it was evident in the elec tro neur omyographi e. The signs of neuropathy increased with the years of the illness, but it was not statistically significant in the electroneuromyographic examination. In the electromyographic, the signs of neurogenic muscle were more rare than the motor cmduction velocity, but more fire- guent than the signs of dennervated muscle.