Tıp fakültesi öğrencilerinin 2:4 parmak oranı ile burun yapısının morfometrik olarak karşılaştırılması
Morpometrical comparison of medical faculty students' 2:4 finger ratio and nose structure
- Tez No: 805537
- Danışmanlar: PROF. KADİR DESDİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Yüzün orta kısmı estetik olarak önemli ve burun yapısı da bu bölgenin en önemli parçasını oluşturmaktadır. Ayrıca burun etnik, yaş, ırk gibi konularda bilgi verebilen önemli bir anatomik belirteçtir. Biz de çalışmamızda gençlerdeki 2D:4D oranı ile normal burnun anatomik yapısı arasındaki korelasyon ilişkisini morfometrik olarak araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışma Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan yaşları 18-25, boyları 150 cm-189 cm, ağırlıkları 42 kg-90 kg ve üstü arasında değişen 205 (Kız:127, Erkek:78) öğrenci üzerinde yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra boy ve kilo ölçümleri alındı. Çalışmada ayrıca el ve burun bölgesine ait morfometrik ölçümler aynı araştırmacı tarafından ölçülerek kaydedildi. Daha sonra gönüllülere ait VKİ hesaplandı. Ayrıca çalışmadaki gönüllüler yaş için sekiz, boy uzunluğu için dört, ağırlık için altı ve VKİ için dört gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The middle part of the face is aesthetically important and the nose structure is the most important part of this region. In addition, the nose is an important anatomical marker that can provide information on issues such as ethnicity, age and race. In our study, we aimed to morphometrically investigate the correlation between the 2D:4D ratio in young people and the anatomical structure of the normal nose. Method: The study was conducted on 205 (Female: 127, Male: 78) students aged 18-25, height 150 cm-189 cm, weight 42 kg-90 kg and above, studying at Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine. After obtaining the sociodemographic information of the participants, height and weight measurements were taken. In the study, morphometric measurements of the hand and nose region were also measured and recorded by the same researcher. Then, the BMI of the volunteers was calculated. In addition, the volunteers in the study were divided into eight groups for age, four for height, six for weight, and four for BMI.