Septik artrit ön tanısı ile opere edilen hastalarda preoperatif prediktif değerlerin karşılaştırmalı analizi; septik aseptik artrit ayrımında tanısal öngörülerin değerlendirilmesi
Preoperative predictive values in patients operated with suspected septic arthritis: comparative analysis of diagnostic predictions in septic-aseptic arthritis differentiation
  1. Tez No: 805544
  2. Yazar: HASAN DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SUNKAR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Septik artrit, ortopedik acillerden biri olup tanı konulması ve cerrahi drenaj kararı verilmesi aşamasında oldukça karmaşık bir süreç içermektedir. Septik artrit için yüksek şüpheli durumlarda, septik artrit ekarte edilemediği için cerrahi drenaj uygulanmaktadır. Bu çalışmada septik ve aseptik artrit grupların preoperatif prediktif değerleri, karşılaştırmalı analiz edilerek tanının doğrulanmasında ve cerrahi drenaj kararı verilmesinde yol gösterici olması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 2011-2022 tarihleri arasında septik artrit ön tanısı ile operasyonu gerçekleştirilen toplam 103 diz septik artritli vaka retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan olguların demografik özellikleri (yaş ve cinsiyet), başvuru zamanı, başvuru şikayetleri (eklemde ağrı, ısı artışı, hareket kısıtlılığı, şişlik, kızarıklık, sistemik ateş), eklem sıvısının laboratuvar değerlendirilmesi ve operasyon bilgileri kaydedildi. Tüm bulgular Newman'ın septik artrit kriterlerine göre değerlendirilerek, septik-aseptik olarak hasta grupları oluşturuldu. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 103 hastanın 69'u (% 67) Newman kriterlerine ve retrospektif takiplerine göre septik artrit olarak değerlendirildi, 34'ü (% 33) ise aseptik artrit olarak değerlendirildi. Septik grupta semptom-cerrahi süresi anlamlı olarak düşük bulundu. Muayene bulguları ve serum laboratuvar parametreleri incelendi, iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Çalışmamızda mayi glukozu septik grupta medyan değeri 32 mg/dl, aseptik grupta 72 mg/dl olarak hesaplandı ve p değeri 0,006 olarak bulundu. Sinoviyal glukozun, serum glukozuna oranı, septik grupta ortalama değer 0,31 iken aseptik grupta 0,75 bulundu. İstatistiksel olarak septik grupta, aseptik gruba göre anlamlı düşük olduğu görülmüştür. Sonuç: Literatürdeki veriler çoğunlukla septik artrit tanısı koymaya yeterli iken; henüz tam anlamıyla tanı kriterlerinin ortaya konmamış olması şüpheci yaklaşımı destekler. Sinoviyal glukoz, şüpheli durumlarda bir prediktif değer olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Septic arthritis is one of the orthopedic emergencies and involves a complex process in diagnosing and deciding on surgical drainage. In cases with a high suspicion of septic arthritis, surgical drainage is applied since septic arthritis cannot be ruled out. The aim of this study is to compare the preoperative predictive values of septic and aseptic arthritis groups in order to guide the confirmation of the diagnosis and decision-making for surgical drainage. Materials and Methods: A total of 103 knee septic arthritis cases operated with a preliminary diagnosis of septic arthritis between 2011-2022 were retrospectively examined. The demographic characteristics (age and gender), time of admission, complaints at admission (pain in the joint, increased heat, limited movement, swelling, redness, systemic fever), laboratory evaluation of joint fluid, and operation information of the cases included in the study were recorded. All findings were evaluated according to Newman's septic arthritis criteria, and patient groups were formed as septic-aseptic. Results: Of the 103 patients included in the study, 69 (67%) were evaluated as septic arthritis according to Newman criteria and retrospective follow-up, while 34 (33%) were evaluated as aseptic arthritis. The duration of symptoms-surgery was significantly lower in the septic group. Clinical examination findings and serum laboratory parameters were examined, and no significant difference was observed between the two groups. In our study, synovial glucose was calculated as a median value of 32 mg/dl in the septic group and 72 mg/dl in the aseptic group, with a p-value of 0.006. The ratio of synovial glucose to serum glucose at the time of admission was found to be 0.31 on average in the septic group and 0.75 in the aseptic group. Statistically, it was observed that it was significantly lower in the septic group compared to the aseptic group. Conclusion: Although the data in the literature are mostly sufficient to diagnose septic arthritis, the lack of clear diagnostic criteria supports a skeptical approach. Synovial glucose can be used as a predictive value in suspicious cases.