Çocuklarda septik artrit; demografik, klinik, tani, tedavi özellikleri ve prognozun değerlendirilmesi
Septic arthritis in children: evaluation of demographic, clinical, diagnostic, therapeutic characteristics and prognosis
  1. Tez No: 957126
  2. Yazar: İLKNUR OCAK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZGÜR GÜNDEŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda septik artrit ortopedik acil bir durumdur. Tanıda gecikme ve uygunsuz tedavi, eklemde yıkıcı hasara ve bunun sonucunda yaşam boyu sakatlığa yol açabilir. Bu çalışmada, Septik artrit tanısıyla yatırılan çocuklarda demografik, klinik, tanı, tedavi özellikleri ve prognozu değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metod: 2008-2024 yılları arasında, Çukurova Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı tarafından izlemi yapılmış ve yapılmakta olan septik artrit tanısı alan 0-18 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Septik artrit tanısı bir çocuk enfeksiyon uzmanı tarafından septik artritle uyumlu yakınması bulunan hastada klinik, laboratuvar ve radyolojik özelliklere göre konulmuştur. Bulgular: Çalışmaya medyan yaşı 96 ay (minimum: 1 ay-maksimum:241 ay) olan 20'si (%29) kız, 49'u (%71) erkek, 69 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların 47'sinin (%68,1) diz, 16'sının (%23,6) kalça eklemi tutulumu mevcut idi. Hastaların 30'unda (%44,8) başlangıç görüntülemelerinde osteomyelit bulguları saptanmıştır. 39 (%56,5) hastada kan ve sinovyal sıvı kültürlerinden etken izole edilmiş olup en sık saptanan etken (%38,4) Staphlococcus aureus (S. aureus)'tur. Hastaların 47'sine (%68,1) cerrahi debridman uygulandığı saptandı. Hastaların izleminde 9 (%12,9) hastada komplikasyon geliştiği saptandı. Osteomyelitin eşlik ettiği septik artritli olgularda travma öyküsü %63,3, osteomyelit eşlik etmeyenlerde %30,7 oranında olup fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,01). Osteomyelit eşlik eden hastalarda yakınma süresi medyan 14 (min:1-120) gün, osteomyelit eşlik etmeyenlerde yakınma süresi medyan 5 (min:1-maks:105) gün olup ostemoyelit olanlarda yakınma süresi daha uzun bulunmuştur (p=0.005). Osteomyelit eşlik eden hastalarda yatış eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) değerleri daha yüksek (42±29/saat) osteomyelit eşlik etmeyenlerde daha düşük (30 ±22/saat) idi. Fark istatistiksel anlamlı idi (p=0.04). Çevre dokuda yumuşak doku enfeksiyonu olan hastalarda osteomyelit gelişme oranı anlamlı yüksek bulundu (p=001). Çalışmamızda yatış CRP(C-reactive protein) değeri ile Absolü nötrofil sayısı (ANS)/Absolü lenfosit sayısı (ALS) arasında pozitif ve güçlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Septic arthritis in children is an orthopedic emergency. Delay in diagnosis and inappropriate treatment may result in destructive joint damage and consequently lifelong disability. In this study, we aimed to evaluate the demographic, clinical, diagnostic, therapeutic features, and prognosis of children hospitalized with the diagnosis of septic arthritis. Materials and Methods: Between 2008 and 2024, patients aged 0–18 years who were diagnosed with septic arthritis and followed up by the Division of Pediatric Infectious Diseases, Çukurova University, were included in the study. Patient files were retrospectively reviewed. The diagnosis of septic arthritis was made by a pediatric infectious diseases specialist based on clinical, laboratory, and radiological findings in patients presenting with complaints compatible with septic arthritis. Results: Sixty-nine pediatric patients were included, with a median age of 96 months (minimum: 1 month – maximum: 241 months); 20 (29%) were female and 49 (71%) male. Involvement of the knee joint was present in 47 (68.1%) patients and the hip joint in 16 (23.6%). Osteomyelitis findings were detected in initial imaging of 30 (44.8%) patients. A pathogen was isolated from blood and synovial fluid cultures in 39 (56.5%) patients, with Staphylococcus aureus (38.4%) being the most frequently identified agent. Surgical debridement was performed in 47 (68.1%) patients. During follow-up, complications developed in 9 (12.9%) patients. In cases of septic arthritis accompanied by osteomyelitis, a history of trauma was present in 63.3%, while in those without osteomyelitis the rate was 30.7%, and this difference was statistically significant (p=0.01). The median duration of symptoms was longer in patients with osteomyelitis [14 days (min: 1–120)] compared to those without osteomyelitis [5 days (min: 1–105)] (p=0.005). Erythrocyte sedimentation rate (ESR) values at admission were higher in patients with concomitant osteomyelitis (42±29/h) than in those without osteomyelitis (30±22/h), and the difference was statistically significant (p=0.04). The rate of osteomyelitis was significantly higher in patients with concomitant soft tissue infection (p=0.001).