Corporate sustainability and comparison of sustainability reports of insurance companies traded in the BIST Sustainability Index
Kurumsal sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde işlem gören sigorta şirketlerinin sürdürülebilirlik raporlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 997809
  2. Yazar: EVREN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİYDEM ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, ekonomik kalkınma, çevresel koruma ve sosyal eşitlik arasındaki karşılıklı ilişkileri ele alarak, yirmi birinci yüzyılın belirleyici paradigmalarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Paydaşların çevresel ve sosyal konularda daha yüksek düzeyde şeffaflık talep etmesiyle birlikte, sürdürülebilirlik raporlaması dünya genelinde şirketler tarafından giderek daha fazla benimsenmektedir. Bu çalışma, kurumsal sürdürülebilirliği incelemekte ve Türkiye'de Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören ve aynı zamanda BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan dört sigorta şirketinin sürdürülebilirlik raporlarını 2021–2023 dönemi kapsamında, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) boyutları ve uluslararası çerçevelerle uyumları açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Analiz sonuçları, söz konusu dört şirketin raporlama dönemi boyunca sürdürülebilirliği stratejilerine, operasyonlarına ve açıklamalarına entegre etme konusunda kayda değer ve tutarlı bir ilerleme kaydettiklerini ortaya koymaktadır. ESG boyutları açısından değerlendirildiğinde, tüm şirketlerde Yönetişim (G) boyutuna en fazla ve en sistematik biçimde odaklanıldığı, bunu Sosyal (S) faktörlerin izlediği görülmektedir. Elde edilen bulgular, Türk sigorta sektöründe sürdürülebilirlik raporlamasının gönüllü bir iletişim aracından stratejik bir yönetim pratiğine doğru evrilmekte olduğunu göstermektedir. 2023 yılında yürürlüğe giren Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS)'nın, ESG raporlamasının kurumsallaşmasını daha da güçlendirmesi beklenmektedir. Uluslararası raporlama çerçeveleri açısından bakıldığında, şirketlerin Küresel Raporlama Girişimi (GRI) Standartları ile yüksek düzeyde kavramsal ve teknik uyum sergiledikleri görülmekle birlikte, ortak bir sorun olarak, bu ESG faaliyetlerinin yatırımcılara sağladığı ekonomik getirileri kanıtlayan finansal verilerin yeterince açık bir biçimde sunulmadığı dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has emerged as one of the defining paradigms of the twenty-first century, addressing the interrelated challenges of economic development, environmental protection, and social equity. Sustainability reporting has been increasingly adopted by corporations worldwide, given the demand of stakeholders for greater transparency on both environmental and social issues. This study investigates corporate sustainability and provides ng a comparison of the sustainability reports of the four insurance companies that are operating in the Stock Market of Istanbul (BIST) in Türkiye and which are also listed in the BIST Sustainability Index, by assessing their Environmental, Social, and Governance (ESG) dimensions and alignment with international frameworks within the 2021-2023 time span. The analysis reveals that all four companies have made significant and consistent progress in institutionalizing sustainability within their strategies, operations, and disclosures over the reporting period. In terms of ESG emphasis, Governance (G) received the most consistent and detailed attention across all companies, followed by Social (S) factors. The results also depict that sustainability reporting in the Turkish insurance sector is gradually evolving from a voluntary communication tool into a strategic management practice. The introduction of the Turkish Sustainability Reporting Standards (TSRS) in 2023 is expected to further institutionalize ESG Reporting. Regarding international reporting frameworks, companies exhibit a high degree of conceptual and technical alignment with the Global Reporting Initiative (GRI) Standards; however, a common challenge is the lack of clarity regarding financial evidence demonstrating the economic yields of these ESG activities for investors.