Okul öncesi dönemdeki çocukların anne baba ilgi düzeyleri ile duygusal zekâ becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental involvement levels and emotional intelligence skills of preschool children
  1. Tez No: 805622
  2. Yazar: SAKİNE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların anne baba ilgi düzeyleri ile duygusal zekâ becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili Palandöken ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan anaokulları ve ilköğretim okullarına bağlı anasınıflarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bu anaokulu ve anasınıflarına devam eden 48-72 ay aralığındaki 291 çocuk ve bu çocukların anne babaları oluşturmaktadır. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri, çocukların demografik bilgilerini elde edebilmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan 'Genel Bilgi Formu', anne-babaların ilgi düzeylerini belirleyebilmek amacıyla 'Çocuğa Yönelik Anne-Baba İlgisi Ölçeği' ve çocukların duygusal zekâ becerilerini belirleyebilmek amacıyla 'Sullivan Çocuklar için Duygusal Zekâ Ölçeği' aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelâsyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Scheffe Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda anne ilgisi ile çocukların duygusal zekâ becerileri arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna göre; anne ilgisinin çocukların duygusal zekâ becerileri üzerinde etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Baba ilgi düzeyinin ise çocukların duygusal zekâ becerileri üzerinde etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Ayrıca okul öncesi dönemdeki çocukların anne ilgisi toplam puanlarının kardeş sayısı, anne yaşı ve anne eğitim düzeyine göre farklılaştığı, baba ilgisi toplam puanlarının ise çocuğun doğum sırası, kardeş sayısı, baba yaşı ve baba eğitim düzeyine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Çocukların duygusal zekâ becerileri toplam puanlarının çocuğun doğum sırası, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the relationship between the parental involvement and emotional intelligence skills of preschool children. The research was carried out in the kindergartens and kindergartens affiliated to the primary schools within the Ministry of National Education in the Palandöken district of Erzurum province in the 2022-2023 academic year. The group which is studied on the research consists of 291 children aged 48-72 months attending these kindergartens, and their parents.Relational scanning model, one of the general scanning models, was used in the research. The research data were collected through the 'General Information Form' created by the researcher to obtain the demographic information of the children, the 'Parental Involvement Scale for the Child' to determine the level of the parental involvement and the 'Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children' to determine the emotional intelligence skills of the children. Pearson Correlation Analysis, Unpaired T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Multiple Linear Regression Analysis and Scheffe Test were used in the analysis of the data. As a result of the analyses, it was determined that there is a low level of positive correlation between maternal involvement and children's emotional intelligence skills. Accordingly; it was determined that the maternal involvement has an effect on children's emotional intelligence skills. And it was determined the paternal involvement has not an effect on the children's emotional intelligence. Furthermore, it was determined that the total score of the maternal involvement has differed according to the number of the siblings, the age of the mother and the education level of the mother; the total score of the paternal involvement has differed according to the child's birth order, the number of the siblings, the age of the father and the education level of the father. It was determined that the total score of the children's emotional intelligence skills has differed according to the child's birth order, the education level of the mother and the education level of the father.