İnsülin tedavisi başlanan diyabetli bireylere verilen tele-sağlık hızmetinin insülin uygulamaya ilişkin faktörlere etkisi
The effect of tele-health service given to individuals with diabetes who started insulin therapy on the factors relating to insulin administration
- Tez No: 805634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET İNANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Amaç: Araştırmanın amacı ilk kez insülin tedavisi başlanan diyabetli bireylere tele-sağlık hizmeti ile yapılan hemşirelik izlemlerinin kendi kendine insülin enjeksiyonu ile test yapmaya ilişkin ağrı ve korku faktörlerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda uygulanmıştır. Örneklemini 17 Şubat-15 Kasım 2022 tarihleri arasında, İstanbulda bulunan bir devlet üniversite hastanesinin diyabet polikliniğinde ilk kez insülin tedavisi başlanılan 70 diyabetli birey oluşturmuştur. İlk kez insülin tedavisine başlayacak olan bireyler diyabet polikliniğine yönlendirilmektedir. Diyabet polikliniğinde tüm hastalara İnsülin Enjeksiyonu Uygulama Hasta Eğitim İçeriği doğrultusunda insülin uygulama becerisi, kan glukoz düzeyi takibi becerisi, tıbbi beslenme tedavisi, egzersiz vb. konularda verilen eğitim sonrasında uygulanmıştır. Veriler Hasta Bilgi Formu, Diyabetlilerde Kendi Kendine Enjeksiyon ve Test Yapma Korkusu Sorgulama Formu (D-SFIQ), İnsülin Enjeksiyon Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Girişim grubuna atanan hastalara kendi kendine enjeksiyon ve test yapma korkusuna yönelik üç gün boyunca tele-sağlık hizmeti verilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan diyabetli bireylerin yaş ortalamasının 56,13 ± 12,93 yıl, %50'sinin kadın, %35,7'sinin 1 yıldan daha az süredir diyabet tanısına sahip olduğu ve %74,3'ünün de ailesinde kendi kendine insülin yapan birey bulunmadığı belirlenmiştir. Tele-sağlık hizmeti alan diyabetli bireylerin almayanlara göre enjeksiyon ağrısı ve uygulama zorluğu puan ortalamalarında istatistiksel olarak ileri düzeyde azalma olduğu saptanmıştır (p < 0,001). Test yapma ağrı şiddeti puan ortalamalarında ise birinci ve üçüncü gün istatistiksel olarak anlamlı düzeyde (p < 0,05), ikinci gün ise ileri düzeyde anlamlı azalma olduğu saptanmıştır (p < 0,001). D-SFIQ ve alt boyutlarının puan ortalamalarına göre tele-sağlık hizmeti alan diyabetli bireylerin kendi kendine enjeksiyon ve test yapma korkusunun kontrol grubuna göre ileri düzeyde anlamlı azaldığı görülmüştür (p < 0,001). Sonuç: Araştırma bulgularına göre tele-sağlık hizmeti ile yapılan hemşirelik izlemlerinin kendi kendine enjeksiyon, parmak delme ağrı ve korkusunu azaltmada etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The study aims to examine the effects of nursing follow-up with telehealth service on the pain and fear factors related to self-injection testing in diabetic individuals who are started on insülin therapy for the first time. Materials and Methods: The research was implemented in a randomized controlled experimental design. The sample consisted of 70 individuals with diabetes who started insulin therapy for the first time in the diabetes polyclinic of a state university hospital in Istanbul between 17 February and 15 November 2022. Individuals who will start insulin therapy for the first time are directed to the diabetes polyclinic. Insulin Injection Application to all patients in the diabetes polyclinic. In line with the Patient Education Content, the ability to administer insulin, monitor blood glucose levels, medical nutrition therapy, exercise, etc. applied after the training given to the subjects. Data were collected with the Patient Information Form, Diabetic Self-Injection and Fear of Testing Questionnaire Form (D-SFIQ), and Insulin Injection Evaluation Form. Patients assigned to the intervention group were given telehealth service for three days for fear of self-injection and testing. Results: The mean age of the diabetic individuals participating in the study was 56.13 ± 12.93 years, 50% were female, 35.7% had a diagnosis of diabetes for less than 1 year, and 74.3% did not have a family member who self-administered insulin. determined. It was determined that there was a statistically significant decrease in the mean scores of injection pain and application difficulty in diabetic individuals who received telehealth services compared to those who did not (p < 0.001). On the other hand, there was a statistically significant decrease (p < 0.05) in the mean scores of pain intensity during testing on the first and third days, and a substantial reduction on the second day (p < 0.001). According to the mean scores of D-SFIQ and its sub-dimensions, it was observed that the fear of self-injection and testing of individuals with diabetes who received telehealth service was significantly reduced compared to the control group (p < 0.001). Conclusion: According to the research findings, it can be said that nursing follow-ups with telehealth services affect reducing the pain and fear of self-injection and finger piercing.