Komplike ve non-komplike akut selülitte; sistemik immün inflamasyon indeksi, sistemik inflamasyon yanıt indeksi ve panimmun inflamasyon değeri indekslerinin tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of systemic immune inflammation index, systemic inflammation response index and panimmune inflammation value index in complicated and non-comp complicated acute cellulitis
  1. Tez No: 955154
  2. Yazar: MAHİR ERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Selülit, her yaş grubunda gözlenen ve dünya çapında önemli bir sağlık harcaması meydana getiren bir durumdur. İleri yaş ve ek hastalıklar ile mortalitesinin artmasının yanı sıra, abse, osteomiyelit, endokardit, sepsis gibi durumlar ile komplike hale gelmektedir. Bu çalışmada, acil servise başvurarak selülit tanısı almış olan hastaların, başvuru sırasında alınmış olan tam kan değerleri üzerinden saptanan hematolojik indeksler ile takip, komplike hale gelme ve mortalite görülme durumu üzerine prediktif etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde retrospektif olarak selülit tanılı ve 18 yaşından büyük hastalarda gerçekleştirildi. 01.01.2019 ile 22.02.2025 tarihleri arasında acil servisimize başvuran ve tarafımızca selülit tanısı alan ve Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına konsülte edilip hospitalizasyon gerektiren hastalar dışlama kriterlerine göre ekarte edildikten sonra çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, tam kan sonuçları, takip ve sonlanımları kayıt altına alınarak analiz edildi ve hastaların SII, SIRI, PIV, NLPR indekslerinin komplikasyon gelişimi ve mortalite ile olan ilişkisi detaylı olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 304 hasta dahil edildi, hastaların %39,8'i kadın ve ortalama yaş 60,38±16,65 olarak saptandı. Hastaların %11,8'i yoğun bakımda takip edilirken, %4,3'ünde ölüm görüldü. Hastaların %44,1'inde komplikasyon görülürken, en sık komplikasyon %23 ile abse olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cellulitis is a condition that has a worldwide health expenditure and is observed in all age groups. In addition to increasing mortality with advanced age and comorbidities, it may be complicated by abscesses, osteomyelitis, endocarditis and sepsis. In this study, we aimed to investigate the predictive effects of hematologic indices, which were determined on the basis of whole blood values obtained at the time of admission, on the follow-up, complication and mortality status of patients diagnosed with cellulitis admitted to the emergency department. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively in patients older than 18 years of age with a diagnosis of cellulitis in the Emergency Department of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital. Between 01.01.2019 and 22.02.2025, patients who presented to our emergency department and were diagnosed with cellulitis by our emergency clinicians, consulted to an Infectious Diseases Specialist and required hospitalization were included in the study after being excluded according to the exclusion criterias. The demographic data, complete blood results, follow-up and outcomes of the patients were recorded and analyzed, and the relationship between the SII, SIRI, PIV, NLPR indices and the development of complications and mortality was evaluated in detail. Results: Our study included 304 patients, 39.8% of whom were female and the mean age was 60.38±16.65 years. While 11.8% of the patients were followed up in intensive care unit, 4.3% mortality was observed. Complications were observed in 44.1% of the patients and the most common complication was abscess with 23%. According to the complication development status, SII, PIV, SIRI indices were found to be statistically significantly higher than the group without complications (2486.85 ± 3094.35 vs.