Kişisel verilerin korunması hakkının Ioanna Kuçuradı'nin etik yaklaşımıyla incelenmesi
Analysis of the right to protection of personal data with Ioanna Kuçuradi's ethical approach
  1. Tez No: 805658
  2. Yazar: HATİCE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
İnsanın onuruna yaraşır şekilde yaşamanın koşulu olarak kalkınmanın önemsendiği çağımızda, büyük veri endüstrine ve getirdiği iş modellerine şahitlik edilmektedir. Bu endüstri ile bambaşka bir boyut kazanan kişisel verilerin işlenmesi etkinliği ise insanları, hızla verileşen hayatın olağan akışında başka başka etik soru ve sorularla karşı karşıya bırakmaktadır. Kişisel verilerin korunması hakkı ise kişisel veri işleme etkinliğinin insanın değerine verdiği ya da vereceği zararı giderme veya önlemeyi amaçlamaktadır. Ancak ilginçtir ki büyük veri endüstrisine aşina olunan yüzyılımızda halen kişisel verilerin korunması hakkının sunduğu korumanın kapsamına ve temel insan haklarıyla ilişkisine ilişkin tartışmalar bulunmaktadır. Bu kapsamda tez çalışmasında, kişisel verilerin korunması hakkının temel bir insan hakkı olup olmadığı sorusu, İoanna Kuçuradi'nin etikten beslenen insan hakları anlayışı çerçevesinde cevaplanmaya çalışılacaktır. Bu hakkın insan hakları ile ilişkisi araştırılacaktır. İnsan hakları fikri ile insan haklarını korumanın birbirinden farklı şeyleri kastettikleri akılda tutularak, kişisel verilerin korunması hakkına ilişkin hukuki düzenlemeler Kuçuradi'nin görüşleri çerçevesinde değerlendirilecektir. İnsan haklarıyla ilişkisi kurulan bu hakkın korunması için alanı düzenleme kabiliyeti bulunan otoritelerin veri işleme etkinliğinin yarattığı sorunları etik bir sorun sorun olarak ele alıp almadıkları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our age where development is important as a condition of living in dignity, we are witnessing 'big data industry' and the business models it brings. The activity of processing personal data, which has gained a completely different dimension with this industry, exposes people to other ethical questions and problems in the usual flow of life which rapidly become data. The right to protect personal data aims to eliminate or prevent the damage that personal data processing activity causes or will cause to human value. Interestingly enough, in our century which has familiarity with the big data industry, there are still debates about whether the right to protect personal data is a fundamental human right. In this context, the question of whether the right to protection of personal data is a basic human right will be answered within the framework of the human rights understanding of Ioanna Kuçuradi, which is fed by ethics. The connection of this right with human rights will be researched. Keeping in mind that the human rights idea and protecting human rights mean different things, the legal regulations regarding the right to protect personal data will be evaluated within the framework of Kuçuradi's views. It will be researched whether the authorities that have the ability to regulate the field in order to protect this right, which is related to human rights, consider the problems caused by the data processing activity as an ethical problem.