Alt batın cerrahisi yapılan pediatrik hastalarda quadratus lumborum blok ile kaudal bloğun postoperatif analjezi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of quadratus lumborum block and caudal block for postoperative analgesia effectiveness in pediatric patients undergoing lower abdominal surgery
  1. Tez No: 805730
  2. Yazar: NEZİHCAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHANUR ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Pediatrik yaş grubunda postoperatif analjezi yöntemi olarak farklı rejyonal anestezi teknikleri kullanılmaktadır. Ultrasonografinin anestezi pratiğine girmesi ile bölgesel sinir blok uygulamalarında ilerleme kaydedilmiştir. Biz çalışmamızda alt batın cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan quadratus lumborum blok (QLB) ile geleneksel kaudal epidural bloğun postoperatif ağrı ve postoperatif analjezik ihtiyacına, hasta ve ebeveyn memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, yerel etik kurul onayı alındıktan sonra, alt batın cerrahisi geçirecek, ASA risk sınıflaması I, II ve 6 ay-6 yaş arası 84 pediatrik hasta üzerinde gerçekleştirildi. Genel anestezi uygulamasını takiben, insizyon öncesinde USG eşliğinde QLB veya kadual blok uygulandı. Her iki blok %0,25 konsantrasyonunda bupivakain 0,5 ml/kg uygulandı. Perioperatif hemodinamik parametreler, postoperatif 30.dakika, 1. 2. 4. ve 6. saat FLACC skorları kaydedildi. FLACC skoru > 4 ise ek analjezik olarak parasetamol 10 mg/kg intravenöz olarak uygulandı. Ayrıca ilk analjezik ihtiyaç zamanı, toplam analjezik ihtiyacı olan hasta sayısı, yan etkiler, komplikasyonlar ve ebeveyn memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Çalışma 84 pediatrik hasta ile tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Different regional anesthesia methods are used as postoperative analgesia method in pediatric age groups. With the introduction of ultrasonography into anesthesia practice, progress has been made in regional nerve block applications. In our study, we aimed for the consumption of the traditional caudal epidural postoperative pain and postoperative analgesic requirement, patient and parent satisfaction with the quadratus lumborum block (QLB) guided by ultrasonography in pediatric patients undergoing lower abdominal surgery Materials and Methods: Our study was performed on 84 pediatric patients with ASA risk classification I, II, and 6 months to 6 years of age who will undergo lower abdominal surgery, after local ethics committee approval. Following general anesthesia, QLB or caudal block was performed under USG guidance before the incision. Both blocks were administered 0.5 ml/kg of bupivacaine at a concentration of 0.25%. Perioperative hemodynamic parameters, postoperative 30th minute, 1st, 2nd, 4th and 6th hour FLACC scores were recorded. FLACC score > In 4, paracetamol 10 mg/kg was administered intravenously as an additional analgesic. In addition, time to first analgesic requirement, total number of patients in need of analgesics, side effects, complications and parental satisfaction were recorded. Results: The study was completed with 84 pediatric patients.