İnutero inseminasyon yapılan kadınlarda pozitif akut faz reaktanları ve enflamasyon belirteçleri ile gebelik sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between positive acute phase reactants and markers of inflammatory and pregnancy results in women with inutero insemination
  1. Tez No: 805753
  2. Yazar: TANER USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SENEM YÜCEL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: İnutero inseminasyon (IUI), açıklanamayan infertilite hastalarında ilk tercih olarak uygulanabilecek, düşük maliyetli bir tedavi seçeneği olmakla birlikte gebelik başarısı düşüktür. Enflamasyon belirteçlerinin çeşitli medikal durumlarda tedavi başarısını öngördüğü gösterilmiştir. IUI planlanan açıklanamayan infertil hastalarda, pozitif akut faz reaktanları ve enflamasyon belirteçleri ile gebelik sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendirerek IUI başarısını öngörebilmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Eylül 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Yardımla Üreme Teknikleri Kliniğine başvuran hastalar içerisinden prospektif olarak yürütülmüştür. Yapılan değerlendirme sonucunda normal over morfolojisine sahip, ultrasonografik inceleme sonucunda patoloji izlenmeyen, normal spermiyogram değerlerine sahip olup IUI planlanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Kontrollü over stimülasyon (KOS) başlanacağı gün hastalardan tam kan sayımı, crp, sedimentasyon, ferritin bakıldı. Gebelik oluşan ve oluşmayan hastalar arasında enflamatuar belirteçler kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya 120 KOS+IUI siklusu dahil edilmiştir. Klinik gebelik elde edilen hasta sayısı 19 (klinik gebelik oranı= %15,83) olarak sonuçlanmıştır. NLR, PLR, CRP, ferritin, sedimentasyon, WBC ve lenfosit değerleri ile gebelik sonucu arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p> 0.05). Gebelik oluşan ve oluşmayan hastalar arasında kadın yaşı ve endometrial kalınlık ise anlamlı olarak farklı saptanmıştır (sırasıyla, p=0,013 ve p=0,001). Gebelik başarısını etkileyen faktörleri değerlendirmek için yapılan regresyon analizinde, lenfosit ve ESR değerleri ile gebelik sonucu arasında ilişki saptanmamıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Although intrauterine insemination (IUI) is a low-cost treatment option that can be applied as the first choice in patients with unexplained infertility, pregnancy success of IUI is low. Inflammation markers have been shown to predict treatment success in various medical conditions. We aimed to predict IUI success by evaluating the relationship between positive acute phase reactants, inflammation markers and pregnancy outcome in unexplained infertile patients scheduled for IUI. Materials and methods: This was a prospective observational study conducted among patients who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine Assisted Reproductive Techniques Clinic between September 2022 and April 2023. Patients undergoing IUI with normal ovarian morphology, normal ultrasonographic findings, normal semen analysis were included in the study. On the second day of menstrual cycle, complete blood count (CBC), CRP, sedimentation, and ferritin levels were measured and controlled ovarian stimulation (COS) was started. Inflammatory markers were compared between patients with and without pregnancy. Results: 120 COS+IUI cycles were included in the study. The number of patients with clinical pregnancy was 19 (clinical pregnancy rate = 15.83%). There was no significant difference in NLR, PLR, CRP, ferritin, sedimentation, WBC and lymphocyte values between patients with and without clinical pregnancy (p> 0.05). Female age and endometrial thickness were found to be significantly different between patients with and without pregnancy (p=0.013 and p=0.001, respectively). Logistic regression analysis was performed to evaluate the factors affecting pregnancy success. No association was found between lymphocyte, ESR values and pregnancy outcome (p> 0.05).