Diparetik serebral palsili, hemiparetik serebral palsili ve tipik gelişim gösteren çocuklarda, alt ekstremite selektif motor kontrolü, gövde kontrolü, denge, fonksiyonel yürüme, aktivite ve katılım düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of lower extremity selective motor control, trunk control, balance, functional walking, activity, and participation levels in children with diparetic cerebral palsy, hemiparetic cerebral palsy, and typically developing children
  1. Tez No: 972819
  2. Yazar: MERVE ARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ASENA SEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağımsız ve desteksiz ambule olabilen diparetik SP tanılı, hemiparetik SP tanılı ve tipik gelişim gösteren çocuklarda, alt ekstremite selektif motor kontrolü, gövde kontrolü, denge, fonksiyonel yürüme, aktivite ve katılım düzeyinin kar-şılaştırılmasıdır. Çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi seviyesi I-III olan, 10-18 yaş arasındaki 17 diparetik tip SP, 17 hemiparetik tip SP tanılı ve 17 tipik gelişim gösteren çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen çocukların alt ekstremite se-lektif motor kontrolü Alt Ekstremite Selektif Motor Kontrol Değerlendirme skalası ile, kaba motor fonksiyonu Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü-66 ile, gövde kontrolü Gövde Kontrol Ölçüm Ölçeği ve Gövde Kontrolünün Segmental Değerlendirmesi ile, dengesi Pediatrik Denge Ölçeği ile, fonksiyonel yürüme Gillette Fonksiyonel Yürümeyi Değer-lendirme Anketi ve ABILOCO-Kids Yürüme Becerileri Değerlendirme Ölçeği ile, akti-vite ve katılım düzeyi Pediatrik Özürlülük Değerlendirmesi Envanteri ve Kidscreen-27 ile değerlendirildi. Diparetik ve hemiparetik SP tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocuklar ara-sında alt ekstremite selektif motor kontrolü, denge, fonksiyonel yürüme, aktivite ve katı-lım bakımından anlamlı fark bulundu (p<0,05). Diparetik ve hemiparetik SP tanılı çocuk-lar arasında alt ekstremite selektif motor kontrolü, gövde kontrolü, denge ve fonksiyonel yürüme bakımından fark bulundu (p<0,05). Diparetik ve hemiparetik SP tanılı çocukların aktivite ve katılımları karşılaştırıldığında aktivite bakımından Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü-66 yatma, yuvarlanma-oturma puanlarında, fonksiyonel yürüme ve ABILOCO-Kids Yürüme Becerileri Değerlendirme Ölçeği skorları arasında fark bulunmadı (p>0,05). Ancak Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü-66 toplam skorunda ve Gövde Kontro-lünün Segmental Değerlendirmesi skorlarında gruplar arasında fark bulundu (p<0,05). Katılım bakımından Pediatrik Özürlülük Değerlendirmesi Envanteri ve Kidscreen-27 skorlarında fark bulunmadı (p>0,05). Diparetik ve hemiparetik SP tanılı çocukların alt ekstremite selektif motor kontrolü, gövde kontrolü ve postüral dengesi aktivite ve katı-lım seviyesi tipik gelişim gisteren çocuklara göre geride olduğu belirlendi. Bu çalışma sonucunda diparetik ve hemiparetik SP tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocuklar karşılaştırıldığında alt ekstremite selektif motor kontrol azaldıkça gövde kontrolü, denge, fonksiyonel yürümenin ve aktivite katılımının etkilendiği bulun-du. Ayrıca hemiparetik SP'li çocukların, diparetik SP'li çocuklara göre alt ekstremite selektif motor kontrolünün, gövde kontrolü, denge, fonksiyonel yürüme ve aktivite ve katılımının daha iyi olduğu bulundu. Bağımsız yürüyebilen diparetik ve hemiparetik SP tanılı çocukların alt ekstremite selektif motor kontrol, gövde kontrolü, denge ve fonksi-yonel yürüme değerlendirilmesi yapılarak rehabilitasyon programının oluşturulması kaba motor fonksiyonlarında gelişme sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare lower extremity selective motor control, trunk control, balance, functional walking, activity, and participation levels in children diagnosed with diparetic cerebral palsy (CP), hemiparetic CP, and typically developing children who are able to ambulate independently and without assistance. The study in-cluded 17 children with diparetic CP, 17 children with hemiparetic CP, and 17 typically developing children, aged between 10 and 18 years, classified as Level I–III according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS). The children included in the study were evaluated using the Selective Control Assessment of the Lower Extremi-ty for lower extremity for selective motor control, the Gross Motor Function Measure-66 for gross motor function, the Trunk Control Measurement Scale and the Segmental As-sessment of Trunk Control for trunk control, the Pediatric Balance Scale for balance, the Gillette Functional Assessment Questionnaire and ABILOCO-Kids Walking Ability Scale for functional walking, and the Pediatric Evaluation of Disability Inventory and KIDSCREEN-27 for activity and participation. A significant difference was found between children with hemiparetic and dipa-retic cerebral palsy (CP) and typically developing children in terms of lower extremity selective motor control, balance, functional walking, activity, and participation (p<0.05). A difference was also found between children with diparetic and hemiparetic CP in terms of lower extremity selective motor control, trunk control, balance, and functional walking (p<0.05). When the activity and participation levels of children with diparetic and hemiparetic CP were compared, no significant difference was found in the GMFM-66 lying, rolling, and sitting scores, or in the ABILOCO-Kids Walking Ability Scale scores regarding activity (p>0.05). However, a significant difference was found be-tween the groups in the total GMFM-66 scores and the Segmental Assessment of Trunk Control scores (p<0.05). No significant difference was found in participation scores ac-cording to the Pediatric Evaluation of Disability Inventory and KIDSCREEN-27 (p>0.05). It was determined that children with diparetic and hemiparetic CP had lower levels of lower extremity selective motor control, trunk control, and postural balance, as well as lower activity and participation levels, compared to typically developing chil-dren. As a result of this study, when children with diparetic and hemiparetic cerebral palsy (CP) were compared with typically developing children, it was found that a decre-ase in lower extremity selective motor control adversely affected trunk control, balance, functional walking, and activity participation. Furthermore, children with hemiparetic CP demonstrated better lower extremity selective motor control, trunk control, balance, functional walking, and activity participation compared to those with diparetic CP. Eva-luating lower extremity selective motor control, trunk control, balance, and functional walking in ambulatory children with diparetic and hemiparetic CP and structuring the rehabilitation program accordingly will contribute to improvements in gross motor func-tions.