Romatoid artrit tanılı hastalarda arteriyel damar sertliği ve kapilleroskopik bulgular arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between arterial stiffness and capillaroscopic findings in patients diagnosed with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 805859
  2. Yazar: YAHYA ÜRKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Romatoid artritli hastalarda arteriyel sertlik endotel hasarına bağlı oluşur ve kardiyovasküler riski belirlemede önemli prediktif değeri vardır. Arteriyel sertlik parametresi olan nabız dalga hızı (PWV) ve yükseltme indeksi (Alx) romatoid artritli hastalarda yüksek bulunmuştur. Kapilleroskopide incelenen tırnak yatağı bulguları ise nonspesifik olup, tortüozite, prominent subpapiller pleksus, filiform uzamış kapillerler ve neoanjigogenezin Romatoid artritte görülme sıklığı artmıştır. Çalışmamızda romatoid artritte sıklığı artmış olan kapilleroskopi bulgularının arteriyel sertlikle korelasyonu incelenerek, bu parametrelerin kardiyovasküler risk açısından prediktiflik değerini saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Arterial stiffness in patients with rheumatoid arthritis occurs due to endothelial damage and has an important predictive value in determining cardiovascular risk. Pulse wave velocity (PWV) and augmentation index (Alx), which are arterial stiffness parameters, were found to be high in patients with rheumatoid arthritis. Nailfold findings examined in capillaroscopy are nonspecific, and the incidence of tortuosity, prominent subpapillary plexus, filiform elongated capillaries and neoangiogenesis is increased in rheumatoid arthritis. In our study, we tried to determine the predictive value of these parameters in terms of cardiovascular risk by examining the correlation between capillaroscopy findings and arterial stiffness, which are more common in rheumatoid arthritis.